KGHM spółką III kwartału

Kamil Koprowicz
opublikowano: 28-11-2011, 00:00

Miedziowy koncern wygrał ranking „PB”, Pekao zwyciężył w kategorii blue chipów. Branżą kwartału została chemia, wpadkę zaliczyło Bomi

Co trzy miesiące w specjalnym dodatku „Wyniki spółek giełdowych” tworzymy nasz subiektywny ranking. Zasady się nie zmieniają. Oceniamy w nim jakość wyników. Nagradzamy spółki i przypominamy największe rozczarowania. Wybieramy najlepszą spółkę kwartału, blue chipa, branżę oraz wpadkę.

Wyboru dokonuje dział Puls Inwestora „PB” ze spółek nominowanych przez dziennikarzy. Spółki oceniamy pod kątem kwartalnych wyników finansowych, sytuacji na giełdzie, perspektyw na przyszłość, stabilności i bezpieczeństwa.

Wyniki spółek po trzecim kwartale pozostały w cieniu problemów strefy euro z zadłużeniem. Niepewność inwestorów powodowała, że notowania, albo nie rosły wystarczająco albo po prostu odrabiały wcześniejsze straty. Rynek potraktował sprawozdania jako dane historyczne i skupia się na obecnych problemach, głównie tych z Europy.

Najlepszą spółką trzeciego kwartału został miedziowy potentat KGHM, ze względuna świetne wyniki finansowe i rekordowy zysk netto. Pekao zwyciężyło w kategorii blue chip kwartału, jako najlepszą branżę wybraliśmy chemię, Bomi zostało wpadką kwartału.

W kategorii spółka kwartału mieliśmy 5 nominacji.

Wyróżniliśmy zarówno gigantów, jak i średnie spółki. Nominacje otrzymali Colian, Famur, Integer i Synthos. Kandydaci osiągnęli bardzo dobre wyniki w sprawozdaniach, lepsze od porównywanych okresów z zeszłego roku. Nie tylko z tego powodu wybór był bardzo trudny.

Colian (dawniej Jutrzenka) mimo wymagającego rynku sprzedaży detalicznej zanotował EBIT aż o 40 proc. większy od oczekiwanego, zysk netto spółki był o 1 mln wyższy niż oczekiwania rynku. W kolejnych sprawozdaniach Famuru widać mocną poprawę wyników rok do roku. Producent maszyn górniczych prawie potroił EBIT w porównaniu z zeszłym rokiem, a przychody były wyższe niż rok temu o 70 proc.

Integer, dzięki bardzo dobrym wynikom, nadrobił częściowo sierpniową przecenę akcji.

Notowania spółki nie wróciły jeszcze do wartości sprzed wyprzedaży, ale zyskały około 23 proc. od dołka z trzeciego kwartału. Znaczną poprawę widać w sprawozdaniachgrupy Synthos z branży chemicznej. Spółka prawie podwoiła zysk netto i EBIT, rok do roku, wyniki były lepsze od oczekiwanych odpowiednio o 30 i 19 proc. Te wyniki bledną jednak przy ogromnym, rekordowym zysku KGHM. W samym trzecim kwartale przemysłowy konglomerat zarobił 3,45 mld zł, a od stycznia do września aż 7,5 mld zł.

Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W tym roku spółka ma odnotować największy zysk w historii. Rynek żył wynikami KGHM już od początku października. Kurs zaczął rosnąć, a dodatkowo pomagała mu zapowiedź skupu własnych akcji. Od października do 17 listopada akcje KGHM zdrożały aż o 35 proc. Sytuacja się zmieniła dopiero, gdy w exposé, premiera padła zapowiedź wprowadzenia podatku od kopalin. Kurs runął. To jednak nie zmienia naszej oceny za trzeci kwartał.

W kategorii branża kwartału zwyciężyła chemia, dzięki świetnym wynikom spółek z sektora, łącznie z największą z nich — Synthosem. Producenci chemikaliów, mimo opinii o niskiej odporności na wahania koniunktury, po raz kolejny spisali się bardzo dobrze w sprawozdaniach za ostatni kwartał. Nominowany w tej kategorii był również sektor dystrybutorów IT, ze względu na poprawę wyników największych spółek. Zysk netto i EBIT spółki Action były o ponad 30 proc. lepsze od oczekiwań rynku.

Z kolei spółka ABPL zanotowała prawie 4 razy wyższy EBIT niż rok temu. Wyróżniliśmy również przemysł metalowy, który mimo zwalniającej produkcji w całej Europie potrafił obronić się dobrymi wynikami.

Wpadka tego kwartału to sieć sklepów delikatesowych Bomi. Spółka odwołała prognozy wyników na ten rok. Nominacje w tej kategorii otrzymały GTC i Trakcja Tiltra. Trakcja Tiltra, przedstawicielbranży budowlanej, osiągnęła zysk netto gorszy o 94 proc. od oczekiwań rynku. Główną przyczyną słabszych wyników były wysokie koszty finansowe, związane z obsługą kredytów i pożyczek, spółka ma też problemy z utrzymaniem marży. GTC zaskoczył rynek negatywnie. Spółka zanotowała stratę wysokości aż 131 mln EUR, wobec oczekiwanych 13 mln EUR.

Blue chipem kwartału został Bank Pekao. Wyniki spółki wyróżniają się pozytywnie na tle branży mimo zamieszania wokół grupy UniCredit z powodu zaangażowania we włoskie obligacje. Nominacje w tej kategorii otrzymały PGE i TP. PGE, największy dostawca energii elektrycznej w Polsce, daje nadzieje na przyszłość w związku z podpisaniem rekordowego kontraktu na budowę elektrowni w Opolu (ponad 11 mld zł). Oprócz tego spółka przedstawiła dobre wyniki w trzecim kwartale. Wyniki Telekomunikacji Polskiej są stabilne, a spółka bardzo dobrze odgrywała rolę defensywnego papieru podczas największych zawirowań w sierpniu i we wrześniu.