KGHM TFI tęskni za zieloną energią z Niedzicy

Magdalena Graniszewska
10-11-2011, 00:00

Inwestycyjne ramię miedziowego KGHM żałuje, że nie zaoferowało więcej za ZEW Niedzica.

- Zaoferowaliśmy za mało, a stać nas na więcej. Chcemy mieć szansę poprawić ofertę — mówi Marcin Chmielewski, prezes KGHM TFI.

Chodzi o prywatyzowany Zespół Elektrowni Wodnych (ZEW) Niedzica, który zarządza czterema elektrowniami wodnymi o mocy 100 MW. Wyłączność negocjacyjną na zakup firmy uzyskał czeski Energo-Pro, a czas na osiągnięcie porozumienia z resortem skarbu ma do 23 grudnia.

— Uważamy, że ZEW Niedzica, m.in. ze względu na rolę w krajowym systemie przeciwpowodziowym, powinno należeć do polskiego inwestora. Ale decyzja co do przyszłości i rozwoju elektrowni należy do właściciela — podkreśla Marcin Chmielewski.

KGHM TFI nie jest jedyną firmą zainteresowaną ZEW Niedzica. W przetargu ostro walczyły też: Tauron, Energa, Enea, GDF Suez, konsorcjum pracowników oraz Jana Kulczyka, MCI oraz PGNiG. Można przypuszczać, że też chętnie podwyższyłyby cenę w ofercie.

Miliard na energię…

KGHM TFI, które realizuje strategię miedziowego KGHM, zakładającą dywersyfikację przychodów, ma z czego czerpać. Plan inwestycyjny zakłada, że w ciągu 12 miesięcy fundusz zainwestuje w energetykę odnawialną1 mld zł. Wartość ZEW Niedzica branża szacuje tymczasem na 450-500 mln zł.

— Pieniądze zamierzamy uzyskać z emisji certyfikatów, przeprowadzanych na potrzeby konkretnych projektów. KGHM wyłoży za każdym razem maksymalnie połowę potrzebnej kwoty, a resztę planujemy dostać od instytucji finansowych. Tymi projektami interesują się m.in. krajowe i zagraniczne fundusze inwestycyjne — tłumaczy Marcin Chmielewski.

KGHM TFI ma na celowniku także dwa duże projekty wiatrowe, o łącznej mocy 150 MW, zlokalizowane na Pomorzu oraz w centralnej Polsce. — Trwa ich badanie. Zamknięcie transakcji planujemy na pierwszy kwartał 2012 r. — mówi Marcin Chmielewski.

…na zdrowie i IT…

KGHM TFI rozwija też dwa pozostałe filary swojego biznesu, czyli fundusz inwestujący w ochronę zdrowia (350 mln zł aktywów) oraz fundusz inwestujący w nowe technologie (5 mln zł). Pierwszy ma w portfelu cztery uzdrowiska i giełdową firmę hotelarską— Interferie.

— Na razie nie zamierzamy kupować kolejnych uzdrowisk. W te, które już mamy, zainwestujemy 40 mln zł, m.in. w infrastrukturę czy przekształcenie obiektów w domy spokojnej starości — zapowiada Marcin Chmielewski. Fundusz technologiczny ma z kolei działać na zasadzie venture capital i inwestować w mniejsze projekty.

— Co do zasady interesują nas projekty o wartości powyżej 10 mln zł, ale w przypadku nowych technologii dolną granicą jest 1 mln EUR — szacuje Marcin Chmielewski. W trakcie rejestracji jest czwarty fundusz — nieruchomościowy. Znajdą się w nim tereny w centrum Wrocławia i Katowic, należące do KGHM.

— Ich łączną wartość można dziś szacować na około 100 mln zł, ale wartość realizowanych tam projektów sięgnie zapewne 100 mln EUR. We Wrocławiu np. chcemy wybudować centrumbizesowo-komercyjne — mówi Marcin Chmielewski.

…i na nowe projekty

Prezes KGHM TFI uważa, że teraz jest czas na kupowanie. — Badamy m.in. producenta kolektorów słonecznych oraz firmę oferującą e-usługi służące optymalizacji kosztów zużycia energii. Kończymy też, we współpracy z BBI Zeneris, budowę spalarni śmieci w Jastrzębiu-Zdroju — wylicza Marcin Chmielewski.

Nie tylko miedź

KGHM TFI ruszyło w połowie 2009 r., a jego jedynym akcjonariuszem jest KGHM. Początkowo inwestycje firmował znany zarządzający Cezary Iwański, ale w czerwcu 2011 r. złożył rezygnację. Zastąpił go Marcin Chmielewski.

Za pośrednictwem TFI miedziowy gigant dywersyfikuje biznes poprzez angażowanie się w projekty spoza podstawowej działalności. TFI prowadzi już trzy fundusze, które inwestują w ochronę zdrowia (ulokowało już 350 mln zł), energetykę odnawialną (33 mln zł) i nowe technologie (5 mln zł). W fazie rejestracji jest fundusz nieruchomościowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KGHM TFI tęskni za zieloną energią z Niedzicy