KGHM troszkę więcej zarobi

GRA
opublikowano: 25-08-2009, 00:00

Zysk netto będzie wyższy, ale nieznacznie. Inwestycje spadną do 370 mln zł. Rada KGHM przyjęła nowy budżet.

Zysk netto będzie wyższy, ale nieznacznie. Inwestycje spadną do 370 mln zł. Rada KGHM przyjęła nowy budżet.

Rada nadzorcza Polskiej Miedzi pochyliła się wczoraj nad tegorocznym budżetem firmy. I dokonała korekt.

— Nowe szacunki są bliższe rzeczywistości, ale wciąż konserwatywne — komentuje Robert Maj, analityk KBC Securities.

W stosunku do podwyższonej w maju prognozy, zarząd KGHM oszacował, że przychody będą wyższe o 6,6 proc. i wyniosą 9,66 mld zł. Zysk netto ma być o 2,3 proc. wyższy i wyniesie 1,95 mld zł. Sama prognoza może jednak niedługo zostać podwyższona. Zarząd zapowiedział, że przyjrzy się jej po trzecim kwartale.

— W budżecie cieszy również podwyższenie poziomu produkcji [z 496 tys. ton do 500,9 tys. ton — red.] — zauważa Robert Maj.

Nie dziwi go ujęty w budżecie wyraźny spadek planowanych inwestycji kapitałowych. Zamiast 939 mln zł pochłoną 369 mln zł.

— To było do przewidzenia. Po pierwsze, wyceny złóż, które potencjalnie można przejąć, poszły w górę. Po drugie, spółka musiała wypłacić dywidendę — wyjaśnia Robert Maj.

Poza budżetem nadzór KGHM zajął się wczoraj zmianami w zarządzie. Dokooptował trzeciego członka, powierzając mu funkcję wiceprezesa odpowiedzialnego za sprawy związane z produkcją. Został nim Ryszard Janeczek, od lat związany z grupą KGHM. Ostatnio szefował PeBeKa, spółce zależnej Polskiej Miedzi. Można przypuszczać, że na stanowisko w zarządzie KGHM apetyt miał już od jakiegoś czasu — startował w niedawnym konkursie na prezesa. Przeszedł nawet do finałowej piątki, ale ostatecznie odpadł w starciu z obecnym prezesem Herbertem Wirthem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy