KGHM w finiszu zepchnął WIG20 pod kreskę

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-09-2005, 00:00

Gdyby nie symboliczna zwyżka kursu BZ WBK i Cersanitu, trzej przedstawiciele sektora naftowego w WIG20 byliby wczoraj jedynymi, których akcje kończyły sesję wzrostem. Okazało się jednak, że to za mało, aby wskaźnik blue chipów utrzymał się nad kreską. Sesja nie wniosła jednak nic nowego do obrazu rynku. Dziś w centrum uwagi debiut PGNiG. To także ostatnia sesja przed wyborami, więc niektórzy inwestorzy mogą chcieć wycofać się na bezpieczne pozycje.

O kierunku indeksu i zamknięciu na 0,1- -proc. minusie (2473,77 pkt) zadecydowała słaba końcówka w wykonaniu KGHM. Akcje kombinatu drożały w trakcie sesji nawet o 2,1 proc., ale w ostatniej godzinie w błyskawicznym tempie osuwały się, tracąc ostatecznie 0,2 proc. Silnie drożały za to akcje PKN Orlen (+3,3 proc.), grupy Lotos i MOL. Na warszawską giełdę dotarły podmuchy huraganu Rita, szalejącego w Zatoce Meksykańskiej i zagrażającego dostawom ropy naftowej. Za baryłkę „czarnego złota” znów trzeba zapłacić ponad 68 dolarów.

Po ostatnich silnych wzrostach odpoczywali inwestujący w akcje PKO BP i Pekao, a także TP. Z mniejszych komponentów głównego indeksu na uwagę zasługuje 3,5-proc. spadek notowań grupy Kęty po tym, jak zarząd spółki przedstawił prognozę wyników za trzeci kwartał. W niewielkim stopniu mają one odbiegać od wypracowanych przed rokiem: zysk operacyjny ma sięgnąć 29-30 mln zł, a zysk netto 26-27 mln zł. Zdaniem szefów spółki, to bardzo dobre wyniki, biorąc pod uwagę niekorzystnie kształtujący się kurs euro i wyższe niż rok temu ceny surowców.

Udany debiut zaliczyły akcje i prawa do akcji Barlinka, producenta deski podłogowej, kontrolowanego przez Michała Sołowowa. Pierwsze transakcje zawarto po 8,25 zł, co sprzedającemu dało 13-proc. zysk w porównaniu z ceną emisyjną. W ciągu dnia zwyżka sięgnęła nawet 15,7 proc. Inwestorzy zapewne liczą na podobny wynik debiutującego dziś PGNiG.

Na szerokim rynku kolejny dzień drożały akcje Swarzędza, który otrzymał zgodę KPWiG na kolejną emisję walorów. Silnie rosły również notowania m.in. funduszu bmp AG i Hygieniki. Analitycy DI BRE obniżyli z „kupuj” do „trzymaj” rekomendację dla Elektrobudowy, przy czym wynika to jedynie z przekroczenia przez kurs ustalonej przez nich ceny docelowej 35 zł, a nie pogorszenia sytuacji spółki. Na dole notowań w samej końcówce sesji znalazły się akcje AmRestu, które potaniały o 10 proc. Inwestorzy realizowali również zyski po ostatnich wzrostach Varianta (-6,1 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KGHM w finiszu zepchnął WIG20 pod kreskę