KGHM weryfikuje projekt Sierra Gorda

PAP
opublikowano: 10-11-2016, 14:53

KGHM wraz z japońskim partnerem, koncernem Sumitomo, weryfikuje rozwój chilijskiej kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach - podała spółka w prezentacji do wyników za III kwartał. KGHM przedstawi podsumowanie kierunków rozwoju swoich aktywów zagranicznych przy okazji publikacji wyników za 2016 r.

"Wspólnie z Sumitomo prowadzony jest proces weryfikacji założeń technicznych i ekonomicznych związanych z działalnością operacyjną oraz rozwojem Sierra Gorda dla całego okresu jej eksploatacji. Weryfikacja obejmuje rozwój kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach: dalszy rozwój projektu w oparciu wyłącznie o fazę I inwestycji, realizacja projektu w oparciu o fazę I inwestycji, wraz z działaniem usuwania wąskich gardeł (ang. debottlenecking), scenariusz zakładający dalszy rozwój projektu w oparciu o fazę I i fazę II" - czytamy w prezentacji.

Zobacz więcej

Sierra Gorda

ARC

Dodano, że proces weryfikacji pozwoli na ustalenie optymalnej ścieżki rozwoju kopalni.

"Analizujemy kilka możliwych scenariuszy dla rozwoju tego projektu. Jedynym kryterium jest jego racjonalność ekonomiczna. Robimy analizy geologiczne, analizy modelu produkcyjno-kosztowego. Te dane będziemy znać niebawem i to będzie podstawa do przyjęcia ostatecznych decyzji” - powiedział podczas konferencji prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Pytany o ewentualną sprzedaż projektu Sierra Gorda, odpowiedział: "Każda opcja jest możliwa, sprzedaż też zawsze jest brana pod uwagę, ale na pewno nie po to inwestowaliśmy środki, by był to pierwszy scenariusz".

"Weryfikujemy dane i każdy projekt, który ekonomicznie się broni, będzie przez nas pozytywnie rozpatrywany. Ostateczna decyzja odnośnie strategii dla naszych projektów zagranicznych zostanie podjęta po ostatecznej weryfikacji modelu kosztowo-produkcyjnego" - podał.

"Nic nam nie wiadomo, aby nasz partner chciał się wycofać z tego projektu" - dodał.

Prezes poinformował, że weryfikacja aktywów zagranicznych jest priorytetem nowego zarządu.

"Dokonuje się bardzo intensywna ocena i szacowanie wartości aktywów zagranicznych zarówno w Ameryce Północnej, jak i na projekcie Sierra Gorda. (...) Dokonujemy audytów wewnętrznych. Prace nad ostatnim, kluczowym audytem trwają. Mamy już pojęcie o skali wyzwań w następnych miesiącach i latach" - poinformował.

"Podsumowanie kierunków działań za granicą przedstawimy w następnym roku wraz z publikacją wyników za 2016 r." - dodał.

Pytany o swoje priorytety, jako nowego prezesa zarządu KGHM, odpowiedział: "Priorytet pierwszy to uporządkowanie sytuacji organizacyjno-kosztowej na naszych aktywach zagranicznych. Priorytet drugi to ocena sprawności na poziomie grupy kapitałowej w odniesieniu do spółek zależnych, czyli pójście w kierunku urynkowienia naszych spółek zależnych i wykorzystania ich potencjału. Będziemy starali się szukać możliwości budowy wartości naszych spółek, które mają zaplecze know-how i doświadczenie, tak by rozwijały się również w projektach zewnętrznych, a nie tylko wewnątrz grupy".

"Trzecim priorytetem jest przygotowanie strategii ambitnej, ale realnej, uwzględniającej obecne realia, ceny miedzi, nasze możliwości organizacyjne, jeśli chodzi o zarządzanie projektami inwestycyjnymi w kraju i za granicą, strategii wpisującej się w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju i budowę wartości polskiej gospodarki poprzez podnoszenie poziomu innowacyjności. Będziemy stawiać na innowacyjność" - dodał

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM weryfikuje projekt Sierra Gorda