KGHM wygrał z PKN Orlen, ale...

Zarówno w pojedynku o tytuł Mistrza GPW 2016, jak i na dzisiejszej sesji KGHM zdystansował PKN Orlen. Szkopuł w tym, że druga ze spółek jest obecnie dużo większa, a jej słabość mocno ciąży indeksowi WIG20.

W poniedziałek i wtorek czytelnicy pb.pl i Bankier.pl mogli głosować na KGHM lub PKN Orlen w pojedynku ćwierćfinałowym batalii o tytuł Mistrza GPW 2016. Nieznacznie więcej zwolenników miał miedziowy koncern, który wygrał w stosunku 55 do 45 proc. Więcej...

Na dzisiejszej sesji także to KGHM ma więcej zwolenników - notowania wyraźnie rosną, a o godz. 13.23 obroty przekraczały 145 mln zł. 

Na przeciwnym biegunie jest natomiast PKN Orlen, którego kurs osuwa się już od początku sesji, a po minięciu jej półmetka strata sięgała 3 proc. 

 

PKN Orlen to obecnie spółka, która ma największy wpływ na wartość WIG20. Jej udział w portfelu indeksu po sesji 10 stycznia wynosił 14,89 proc. i był niemal dokładnie dwa razy większy niż KGHM. W praktyce oznacza to tyle, że nawet jeśli pierwsza z firm traci 3 proc., a druga tyle samo zyskuje, to przy założeniu, że kursy pozostałych 18 firm stoją w miejscu - indeks jest pod kreską. Tak własnie dzieje się na sesji w środę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM wygrał z PKN Orlen, ale...