KGHM zadowolony z Sierra Gorda

PAP, DI
opublikowano: 20-08-2017, 22:00

Miedziowy gigant ma ambitne plany dotyczące inwestycji w Polsce. W Chile przyjrzy się kosztom.

KGHM zapowiada kontynuację zabudżetowanych planów inwestycyjnych. Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes spółki, nie wykluczył, że będzie ona realizować nawet bardziej ambitny plan inwestycyjny.

— Taki, który będzie przekładać się na rozwój — zrównoważony, ale intensywny w Zagłębiu Miedziowym w Polsce. Za granicą będziemy kontynuować projekt Sierra Gorda. Robimy też przegląd aktywów w Ameryce Północnej. Po budżetowaniu okaże się, jak będziemy w stanie jeszcze bardziejpoprawić tę perspektywę na najbliższy rok — zapowiada prezes miedziowego giganta. Jak mówił, nakłady rzeczowe są niższe niż 50 proc. całorocznego planu, ale program inwestycyjny KGHM w Polsce pozostaje ambitny i spółka nadal zakłada, że w całym roku wyda ok. 2 mld zł.

— Natomiast inwestycje kapitałowe są niższe i to jest dobra informacja, bo mniej wydajemy na dokapitalizowanie Sierra Gorda. Nakłady te będą w całym roku prawdopodobnie niższe niż spodziewane — mówi Radosław Domagalski- -Łabędzki. W budżecie na 2017 r. KGHM zakłada 2,09 mld zł rzeczowych nakładów inwestycyjnych oraz 1,02 mld zł nakładów kapitałowych. Po pierwszej połowie roku spółka wydała na inwestycje rzeczowe 780 mln zł, a inwestycje kapitałowe wyniosły 219 mln zł.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że są zadowoleni z wielkości wydobycia miedzi i molibdenu w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. KGHM będzie teraz przykładał większą wagę do ograniczenia kosztów działalności w Chile. — Do tej pory walczyliśmy w Sierra Gorda o uzyski miedzi i molibdenu, nie koncentrując się w tak dużym stopniu na kosztach. Teraz osiągnęliśmy zadowalające uzyski i zaczyna się etap, w którym większy nacisk położymy na kontrolę kosztów — zapowiada Stefan

Świątkowski, wiceprezes KGHM ds. finansowych. Jego zdaniem, spółka w kolejnych kwartałach będzie się starała zwiększyć sprzedaż molibdenu do poziomu wydobycia.

1,282 mld zł Tyle skonsolidowanego zysku EBITDA miał KGHM w II kw. 2017 r. Rok wcześniej było to 1,075 mld zł.

4,802 mld zł A tyle wyniosły przychody spółki w II kw. 2017. Przed rokiem wynosiły 4,544 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KGHM zadowolony z Sierra Gorda