KGHM zarobi ponad miliard

GRA
opublikowano: 13-05-2009, 00:00

Dziś poznamy nową prognozę finansową dla KGHM na ten rok. Niektórzy analitycy oczekują nawet 1,5 mld zł zysku netto.

Dziś poznamy nową prognozę finansową dla KGHM na ten rok. Niektórzy analitycy oczekują nawet 1,5 mld zł zysku netto.

O tym, że tegoroczna prognoza finansowa KGHM może zostać podwyższona, wiadomo już od dawna. Sama spółka zaanonsowała to rynkowi w połowie kwietnia. Dziś, jak wskazują nieoficjalne głosy dochodzące z firmy, poda wreszcie szczegóły.

Dotychczasowe szacunki KGHM na 2009 r. mówią o zysku netto na poziomie 488 mln zł, przychody mają sięgnąć 7,05 mld zł. Są już jednak nieaktualne, ponieważ miedź jest droższa, a złoty słabszy od przewidywań miedziowej spółki.

To przekonanie podzielają analitycy. W najświeższej rekomendacji dla KGHM, jeszcze nie ujawnionej, jedynie rozesłanej do klientów, KBC Securities szacuje czysty zarobek na około 1,5 mld zł. Przychody też mają być wyższe i wynieść ponad 10 mld zł. Na poziomie 1,3 mld zł czysty zarobek KGHM widzi Michał Marczak z DI BRE Banku. Około 1 mld zł oczekuje Paweł Puchalski z Domu Maklerskiego BZ WBK. Zwraca jednak uwagę, że szacunki zewnętrznych specjalistów są przypuszczalnie zaniżone, co wynika z ich braku dostępu do kluczowej informacji.

— Chodzi o hedging. Samo zabezpieczenie kursu walutowego na cały rok na wysokim poziomie (USD/PLN na poziomie 3,7) mogłoby powiększyć zysk netto spółki o ponad 600 mln zł — zauważa Paweł Puchalski.

Zarząd nie komentuje spekulacji dotyczących nowej prognozy zysku. Tymczasem wciąż nie wyjaśnione jest przeznaczenie ubiegłorocznego zarobku (2,9 mld zł). Ministerstwo Skarbu Państwa jest za wypłatą dywidendy, zarząd — przeciw. Chce zostawić zysk w spółce i przeznaczyć pieniądze na inwestycje. Jaka część zysku mogłaby zostać wypłacona? Analitycy mówią o poziomie 30-50 proc. Resort skarbu może chcieć więcej, ale nie wszystko.

— Nie spodziewam się, by cały ubiegłoroczny zysk netto KGHM został przeznaczony na dywidendę, ale żadnego scenariusza nie można wykluczyć — powiedział wczoraj TVN CNBC Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie, zwołane na 16 czerwca. Wcześniej, 18 maja, rada nadzorcza oceni zawarte niedawno przez zarząd porozumienie ze związkami zawodowymi (dodatkowe premie będą kosztować spółkę 130 mln zł) i, ewentualnie, dokona zmian w zarządzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM zarobi ponad miliard