KGHM zażądał zmian w zarządzie Polkomtelu

Tadeusz Markiewicz
04-03-2002, 00:00

KGHM Polska Miedź chce dokonać zmian w zarządzie Polkomtelu, operatora sieci Plus GSM. Wniosek, który w tej sprawie wpłynął do spółki pod koniec lutego, nie został jednak z powodów formalnych przyjęty.

Spółki należące do Skarbu Państwa próbują przejąć kontrolę nad władzami Polkomtelu, jednego z trzech operatorów komórkowych w naszym kraju. Niedawno doszło do zmian w radzie nadzorczej spółki, która ubiegły rok zakończyła rekordowymi wynikami finansowymi (blisko 600 mln zł zysku netto). Teraz trzej główni akcjonariusze — Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PKN Orlen oraz KGHM Polska Miedź — myślą o tym, jak wymienić zarząd spółki, częściowo pochodzący jeszcze z rozdania AWS. Na 27 marca wyznaczono termin walnego Polkomtelu. Do programu jego obrad KGHM próbuje przeforsować jeszcze jeden punkt.

— Polska Miedź — jako akcjonariusz reprezentujący 19,61 proc. kapitału zakładowego Polkomtelu — wnosi o umieszczenie w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia spółki punktu o brzmieniu — „odwołanie członka zarządu spółki lub zawieszenie przez walne zgromadzenie w czynnościach członka zarządu” — głosi oficjalne pismo lubińskiej spółki, pod którym widnieją podpisy Stanisława Siewierskiego i Witolda Bugajskiego, wiceprezesów miedziowego konglomeratu.

— Generalnie chodzi o to, że KGHM chciałby mieć swojego przedstawiciela w zarządzie tej firmy. Ta sprawa nie była jeszcze przedmiotem obrad zarządu —twierdzi jeden z przedstawicieli władz miedziowego giganta.

Zarząd Polkomtelu na piątkowym posiedzeniu nie przychylił się do tego wniosku. Oficjalnie z powodów formalnych.

— Walne ma odbyć się 27 marca. Wnioski w tej sprawie mogą być przyjmowane na miesiąc przed jego terminem. Tymczasem dokument KGHM jest datowany na 28 lutego. Wymagany okres nie został zatem dotrzymany — tłumaczy nasz informator z Polkomtelu.

Według niego, propozycja spotkała się z nieprzychylnym przyjęciem zagranicznych akcjonariuszy — Vodafone i TeleDanmark. Informacji tej jednak nie udało się zweryfikować.

Sprawa ma jeszcze podtekst prawny. Umowa spółki przewiduje, że zmian w zarządzie może dokonywać rada nadzorcza. Tymczasem przedstawiciele KGHM powołują się na nowy kodeks spółek handlowych.

Polkomtel jest jedną z ostatnich dużych spółek, w których utrzymuje się zarząd kojarzony z poprzednim rozdaniem politycznym, a w których najwięcej do powiedzenia mają podmioty związane ze Skarbem Państwa. Oprócz Marka Mroczkowskiego, szefa Polkomtelu, swoje stanowiska utrzymali m.in. Wojciech Żurawik, prezes Rafinerii Gdańskiej, Henryka Pieronkiewicz, prezes PKO BP, Jan Kurp, prezes PKE, czy Jan Litwiński, wieloletni prezes LOT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM zażądał zmian w zarządzie Polkomtelu