KGHM zdołał jednak wyprowadzić WIG20 nad kreskę

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 31-08-2001, 16:31

Warszawska giełda dostroiła się w końcu do nastrojów na świecie i indeksy poruszały się w piątek bez wyraźnego kierunku. WIG20 zdołał jednak lekko wzrosnąć, chociaż nadal pozostaje mu do zdobycia techniczny opór na poziomie 1140 punktów. Jeśli popyt na GPW się utrzyma, wartość ta powinna szybko zostać pokonana. Obserwatorów martwi nadal mizerna wartość obrotów, co dowodzi, że na giełdzie gra jedynie rodzimy kapitał. Bez wejścia zagranicznych inwestorów trwałe wzrosty wydają się niemożliwe.

W trakcie piątkowej sesji wyraźnie zmieniła się struktura zwyżkujących spółek. Jeszcze przed południem najlepszy był sektor TMT. Prym wiodły spółki komputerowe, Elektrim, Netia i 4Media, które zyskały po informacji o rezygnacji z publicznej emisji akcji i pozyskaniu inwestora. Cały czas niezwykle mocny był kurs KGHM i to właśnie ten papier wziął na siebie po południu ciężar indeksu WIG20. Telekomy zaczęły w tym momencie słabnąć, gdyż branża ta była najsłabsza na giełdach Starego Kontynentu. Szczególna przecena dosięga akcje France Telecom. Musi to martwić akcjonariuszy TPSA, gdyż Francuzi podali słabe wyniki finansowe i nie będą w stanie zapłacić wiele za akcje polskiego operatora. Spadała także cena Elektrimu, gdyż długo oczekiwana umowa z Vivendi prawdopodobnie nie obejmie internetowych aktywów holdingu. W obecnej sytuacji rynkowej trudno będzie znaleźć innego ich nabywcę.

Spadła wycena Sokołowa, który dzień wcześniej zyskiwał po informacji o wejściu do jego akcjonariatu EBOiR. Jednak analitycy z DM BZ WBK i BM BPH studzili zapędy kupujących, tłumacząc, że ta informacja jest neutralna dla udziałowców mięsnej spółki. Po informacji o przełożeniu o 3 miesiące publikacji planu fuzji Mostostalu Zabrze i Piaseckiego, lepiej zachowywał się kurs spółki z Kielc. Ta spółka ma znacznie większe szanse na samodzielny sukces rynkowy.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM zdołał jednak wyprowadzić WIG20 nad kreskę