KGHM + ZGH Bolesław? (opinia)

Michał Marczak, szef działu analiz DI BRE Banku
opublikowano: 16-09-2011, 11:44

Minister Skarbu zapowiedział, że w prywatyzacji ZGH Bolesław może wziąć udział KGHM.

Nie znamy sprawozdań finansowych ZGH, dlatego poniższa analiza ma charakter szacunkowy a ostateczne wnioski możliwe są po dokładnym zapoznaniu się z danymi.

Bolesław to kopalnia cynku i ołowiu. Jej zasoby skończą się w 2016 roku. Obok kopalni funkcjonuje huta, przerabiająca rudę w produkt handlowy. W 2010 roku ZGH miał 39 mln PLN zysku netto. W br. kosztem 25 mln Euro spółka nabyła pakiet w kopalni cynku i ołowiu w Czarnogórze.

Biorąc pod uwagę żywotność kopalni bieżąca działalność operacyjna warta jest ok 100-120 mln PLN, tj. 2,5-3 x zyski. Do tego trzeba dodać inne aktywa plus ewentualny dług netto (brak danych). W ostatnich latach zyski spółki oscylowały na poziomie 10-20 mln PLN, przy inwestycjach na poziomie inwestowali ok. 25 mln PLN więc raczej spodziewałbym się w spółce długu.

Nie wykluczone, że pieniądze stojące za KGHM miałyby posłużyć do kontynuowania poszukiwań surowców w złożach przylegających do obecnie eksploatowanego. Spółka wykonała już kilkadziesiąt odwiertów, które wskazują zawartość metali na poziomie ok. 3-3,5%. Jest to poziom zbliżony do obecnie notowanego w kopalni ZGH. W dobrych czasach przekraczał 4% a przy wysokich cenach na rynkach światowych kopalnia generowała 100 mln PLN zysku netto.

Plusem z punktu widzenia KGHM akwizycji mogłoby być wykorzystanie huty ZGH do przerobu własnego ołowiu, który jest produktem ubocznym w KGHM (efekt synergii).

Pojawia się argument, ze KGHM przepłaci za przejmowane aktywa kupując od Skarbu Państwa. Naszym zdaniem mówimy tu o kwotach „przepłacenia” na poziomie 100 mln PLN (zakładając ze przepłacą o 50%).

W takim przypadku ubytek wartości wynosi 0,5 PLN na akcję KGHM. Skala akwizycji z punktu widzenia akcjonariuszy KGHM pomijalna biorąc pod uwagę obecna zmienność ceny akcji na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Marczak, szef działu analiz DI BRE Banku

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM + ZGH Bolesław? (opinia)