KGHM złapał wiatr w żagle

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 20-05-2002, 00:00

Poprawa klimatu inwestycyjnego na giełdzie oraz dobre wyniki za I kwartał 2002 roku stały się wystarczającym bodźcem do silnego wzrostu notowań akcji KGHM. Tylko w trakcie ostatnich dwóch sesji walory miedziowej spółki podrożały o blisko 10 proc., do poziomu 13,60 zł.

Nie sprawdza się zatem scenariusz założony przez analityków CDM Pekao SA. W raporcie datowanym na 10 maja wydali oni rekomendację „sprzedaj” akcjom miedziowego kombinatu. Zdaniem autorów raportu, walory KGHM są silnie przewartościowane, a ich wycena powinna oscylować wokół 6 zł. Według specjalistów z CDM, czynniki, które miały najistotniejszy wpływ na wydanie takiej rekomendacji, to zaangażowanie się w projekt Telefonii Dialog oraz spadek efektywności działalności podstawowej. Istnieje realne ryzyko, że w efekcie zaangażowania w projekt Telefonii Dialog spółka straci łącznie 2 mld zł.

Tymczasem KGHM przedstawił lepsze niż oczekiwano wyniki skonsolidowane za I kwartał. To efekt mniejszych strat Dialogu. W rezultacie tego skonsolidowany zysk na działalności operacyjnej wyniósł ponad 50 mln zł. Grupa osiągnęła także dodatni wynik netto. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobiła na czysto ponad 2,9 mln zł. Z pewnością wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie strata Telefonii Dialog 47,3 mln zł. Sporym obciążeniem dla wyników skonsolidowanych była korekta odsetek od obligacji grupy rozliczona na środki trwałe w budowie (-4,7 mln zł).

Niezwykle ważny dla wielkości wyniku skonsolidowanego okazał się zysk netto KGHM. Spółka wypracowała 59,7 mln zł zysku, w czym duża zasługa wyceny transakcji zabezpieczających walutowych oraz towarowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM złapał wiatr w żagle