KGHM zwiększył mocno zysk, pracuje nad zmianą prognozy

opublikowano: 05-05-2004, 19:53

Reuters: KGHM Polska Miedź zwiększył zysk netto w pierwszym kwartale do 461 milionów złotych ze 135 milionów złotych w analogicznym okresie ubiegłego roku, znacznie powyżej prognoz analityków. Wbrew oczekiwaniom, spółka nie podała zweryfikowanej prognozy wyników całorocznych, ale nad korektą pracuje.

"Na wynik złożyło się kilka elementów - dobre ceny miedzi i srebra, jak i konsekwentna polityka obniżki kosztów i działania na rzecz zwiększenia efektywności" - powiedział w krótkim wywiadzie telefonicznym dla Reutera wiceprezes spółki do spraw finansowych Andrzej Szczepek.

Analitycy ankietowani przez Agencję Reutera spodziewali się w pierwszym kwartale 348 milionów złotych zysku netto.

"Wynik netto jest rewelacyjny. Czynią cuda na działalności finansowej" - powiedział Krzysztof Kaczmarczyk, analityk z DB Securities.

W pierwszych trzech miesiącach roku zysk operacyjny KGHM wyniósł 431 milionów złotych wobec 450 milionów szacowanych przez analityków. Natomiast sprzedaż wyniosła 1,519 miliarda złotych. Z ankiety wynikało, że sprzedaż wzrosła do 1,66 miliarda złotych.

Według analityków, pozytywny wpływ na wyniki w minionym kwartale miały głównie zwyżkujące ceny miedzi na rynkach światowych i duża dywidenda od firmy Polkomtel, operatora telefonii komórkowej. Dywidenda netto wyniosła 55 milionów złotych.

KGHM poinformował też dziś w raporcie kwartalnym, że pracuje nad korektą prognozy zysku netto na cały 2004 rok, która wynosi 652 miliony złotych.

"W chwili obecnej spółka jest w trakcie opracowywania korekty budżetu spółki na rok 2004, w ramach którego zostanie zweryfikowana projekcja wyników spółki w 2004 roku uwzględniająca poprawę koniunktury oraz efekty osiągnięte przez KGHM po trzech miesiącach bieżącego roku" - podała Polska Miedź w komentarzu do raportu kwartalnego.

Wiceprezes Szczepek powiedział w środę Reuterowi, że spółka jeszcze w maju przedstawi nowe prognozy finansowe na 2004 rok.

"Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, ale chcemy opublikować nową prognozę w maju (...) Chcemy wziąć pod uwagę możliwości wzrostowe produkcji, by wykorzystać dobre ceny, ale to oznacza, że powinniśmy też zainwestować krótkoterminowo" - powiedział Szczepek. "Musimy również wziąć pod uwagę nasze plany co do Dialogu - będziemy musieli oddłużyć Dialog" - dodał.

Powiedział też, że już jest krótka lista chętnych na kupno Telefonii Dialog i w maju zarząd chce przedstawić radzie nadzorczej jednego lub dwóch potencjalnych kupców, którzy mogliby zostać dopuszczeni do przeprowadzenia due diligence tej spółki. Szczepek powiedział też, że w tym miesiącu zostanie wybrany doradca do sprzedaży pakietu akcji Polkomtela.

"Wiemy już kogo wybierzemy, ale zastanawiamy się jak ułożyć umowę, żebyśmy jak najwięcej zyskali" - powiedział.

((Autor: Paweł Kozłowski; Redagowała: Barbara Woźniak; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: pawel.kozlowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / KGHM zwiększył mocno zysk, pracuje nad zmianą prognozy