Kibice na Mundialu zapłacą 36,5 mln euro za roaming

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-06-2006, 18:12

Zagraniczni kibice, którzy pojechali do Niemiec na mistrzostwa świata w piłce nożnej, zapłacą operatorom telefonii komórkowej za roaming około 36,5 mln euro - powiedziała w czwartek unijna komisarz odpowiedzialna za telekomunikację Viviane Reding.

Zagraniczni kibice, którzy pojechali do Niemiec na mistrzostwa świata w piłce nożnej, zapłacą operatorom telefonii komórkowej za roaming około 36,5 mln euro - powiedziała w czwartek unijna komisarz odpowiedzialna za telekomunikację Viviane Reding.

Pani komisarz, która od wielu miesięcy toczy walkę z wysokimi kosztami roamingu, zauważyła z przekąsem, że Mundial stał się "prawdziwą żyłą złota" dla operatorów telefonii komórkowej, a stosowane przez nich stawki roamingu określiła jako "irytujące".

W Komisji Europejskiej dobiegają końca prace nad nowymi przepisami, które mają uchronić obywateli UE przed wysokimi kosztami połączeń za granicą. "Ceny za roaming podczas podróżowania po UE nie powinny być bez powodu wyższe od opłat za połączenia wykonywane w kraju" - podkreśliła.

Komisarz przypomniała, że rocznie rynek roamingu w UE wynosi 8,5 mld euro. "To zapewne dobra wiadomość dla operatorów, ale zła dla wszystkich, którzy płacą rachunki" - powiedziała.

Propozycja, która zakłada m.in. całkowite wyeliminowanie opłat roamingowych za połączenia przychodzące, ma zostać przedstawiona przez Komisję Europejską 19 lipca. Viviane Reding liczy, że nowe przepisy wejdą w życie przed sezonem wakacyjnych wyjazdów w przyszłym roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane