Kiedy Bank Anglii podniesie stopy?

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 24-06-2021, 08:32

W ostatnim czasie więcej zaczyna mówić się o podwyżkach stóp procentowych i to paradoksalnie za sprawą Fed, który od takiej podwyżki jest nadal bardzo daleko. Czy dziś głos w tej sprawie dołoży Bank Anglii?

Funt był wiosną faworytem inwestorów, gdyż problemy dolara (nadpłynność) w połączeniu z szybkim tempem szczepień na Wyspach dawały jasną perspektywę normalizacji. Jednak od posiedzenia Fed dolar zaczął odrabiać straty, a funt z kolei ma pewne problemy – przede wszystkim wzrost zachorowań na COVID, który już przesądził o przesunięciu pełnego luzowania o miesiąc czasu. Ten fakt może powstrzymać zapędy banku centralnego do komunikowania zmian. Do tej pory przedstawiciele Banku byli ostrożni, choć rynek zaczął wyceniać już podwyżkę na przyszły rok. Wydaje się jednak, że Bank poczeka na pełne otwarcie i jego efekty w gospodarce. Decyzja o godzinie 13:00.

O ile Fed i Bank Anglii debatują nad odległą przyszłością, o tyle w krajach naszego regionu stopy procentowe rosną już teraz. Po podwyżce na Węgrzech we wtorek (do 0,9%), wczoraj stopy podniósł Bank Czech (o 25pb do 0,5%), sygnalizując jednocześnie (podobnie jak na Węgrzech), że nie jest to jednorazowa podwyżka. To może pomagać walutom tych krajów, choć ze względu na postawę RPP złoty może na tym nie skorzystać.

Rynki globalne są w delikatnym uśpieniu, w które wprawili je przedstawiciele Fed, tonując piątkowe wypowiedzi Jamesa Bullarda i dając jasno do zrozumienia, że nie będzie spieszyć im się choćby z ograniczeniem dodruku (nie mówiąc o podwyżkach). Ta narracja nie zmienia się, mimo iż kolejne dane – tu wczoraj opublikowane wstępne PMI za czerwiec – pokazują mocną koniunkturę, presję cenową i problemy firm ze znalezieniem pracowników. W tym kontekście narracja Fed, iż rekordowy dodruk jest potrzebny do wsparcia rynku pracy to co najmniej delikatne nieporozumienie (inne określenia proszę sobie dopisać samemu). Czy zmienią to kolejne cztery wystąpienia (Harker, Bostic, Williams, Bullard) przewidziane na dziś? Wątpliwe.

Początek handlu w czwartek jest dość spokojny, choć złoty nie radzi sobie dobrze. O 8:10 euro kosztuje 4,5316 złotego, dolar 3,7991 złotego, frank 4,1344 złotego, zaś funt 5,3055 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane