Czytasz dzięki

Kiedy koniec tzw. ilościowego poluzowania w USA?

Wojciech Białek
opublikowano: 31-03-2011, 00:00

Katastrofalne trzęsienie ziemi w Japonii zupełnie niespodziewanie wymusiło na władzach finansowych Japonii interwencyjne zasilenie tamtejszego systemu bankowego sumą około 20 bilionów jenów (to około 250 mld USD).

Ta interwencja ma bardzo podobny charakter do analogicznych kroków podjętych we wrześniu 2001 r. w reakcji na panikę wywołaną ówczesnymi atakami terrorystycznymi na USA. Zainicjowana wówczas polityka została określona jako "quantitative easing" ("ilościowe poluzowanie").

Warto równocześnie zauważyć, że od 2008 r. w USA analogiczna polityka "quantitative easing" prowadzona jest dokładnie tą samą ścieżką co wcześniejszy o siedem lat japoński pierwowzór. Gdyby miało być tak nadal w przyszłości to do końca 2012 roku należałoby spodziewać się stabilizacji skali tej interwencji na obecnym poziomie, a następnie stopniowego wycofania przez Fed wpompowanych w sektor finansowych pieniędzy.

Wojciech Białek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Białek

Polecane