Kiedy paragon jest fakturą

LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA Sp. z o.o.; NATALIA BŁAŻEJEWSKA konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA Sp. z o.o.
opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Komentarz prawników

Podatnik VAT nie jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej dokonaną sprzedaż na rzecz innego podatnika VAT, jeżeli w celu udokumentowania tej sprzedaży wystawi paragon, który na gruncie ustawy o VAT zostanie uznany za tzw. fakturę uproszczoną (art. 106h ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Faktura uproszczona to faktura, która może nie zawierać części elementów wymaganych dla „standardowych” faktur, między innymi: imienia i nazwiska/nazwy oraz adresu nabywcy, miary i liczby dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług oraz ceny jednostkowej netto towaru/usługi. Faktura uproszczona musi mieć zatem tylko podstawowe elementy wymagane dla ustalenia przedmiotu opodatkowania i obowiązku podatkowego, tj. datę jej wystawienia, kolejny numer, imię i nazwisko/nazwę oraz adres sprzedawcy, numery NIP sprzedawcy oraz nabywcy, datę sprzedaży towarów lub wykonania usługi, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, kwoty wszelkich upustów/obniżek, jeśli zostały udzielone, oraz kwotę należności ogółem. Faktura uproszczona musi również zawierać dane pozwalające określić kwotę VAT dla poszczególnych stawek podatku. Jak wynika z powyższego, w przypadku gdy sprzedaż jest dokonywana na rzecz innego podatnika VAT, jedyną informacją o nabywcy wymaganą na fakturze uproszczonej jest jego NIP.

Istnieje wiele ograniczeń w zakresie wystawiania faktur uproszczonych. Podstawowym jest kwota faktury — można ją wystawić wyłącznie w przypadku, gdy wartość należności ogółem (brutto) nie przekracza 450 zł lub 100 EUR. Kolejnym ograniczeniem jest kwestia nabywcy oraz rodzaju transakcji (m.in. brak możliwości wystawiania faktur uproszczonych na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami VAT). W świetle powyższego, w przypadku gdy podatnik VAT wystawi paragon spełniający warunki do uznania go za fakturę uproszczoną i dokumentuje sprzedaż dokonaną na rzecz innego podatnika VAT, wówczas nie ma on obowiązku wystawiania „standardowej” faktury (nawet na żądanie nabywcy, por. interpretacja indywidualna z 18.09.2017 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.219.2017.2.MK). Rozwiązanie to, choć wprowadzone kilka lat temu, nie cieszy się popularnością. O ile nie ma wątpliwości, że paragon wydrukowany z kasy fiskalnej spełnia w większości wymogi dotyczące transakcji, to jednak kwestia umieszczenia na nim numeru NIP nabywcy nadal jest problematyczna. Zwłaszcza dla podatników, których kasy fiskalne ze względów technicznych nie pozwalają na umieszczenie numeru NIP na paragonie.

Biorąc pod uwagę planowane zmiany w zakresie kas rejestrujących, wprowadzenie obowiązku umieszczania na paragonach numeru NIP nabywcy spowoduje spełnienie i tego warunku. Wówczas stosowanie faktur uproszczonych będzie znacznie łatwiejsze. Warto zauważyć, że nawet jeżeli planowane zmiany nie wejdą w życie, to zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych prezentowanym np. w interpretacji indywidualnej z 6.10.2017 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.273.2017.1.ISK podatnik ma obowiązek umieścić numer NIP nabywcy na paragonie fiskalnym w każdym przypadku, gdy ten tego zażąda. Niezależnie od tego, czy jego kasa fiskalna posiada funkcjonalność, która mu na to pozwoli. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA Sp. z o.o.; NATALIA BŁAŻEJEWSKA konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA Sp. z o.o.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kiedy paragon jest fakturą