Kielce: rosną podatki dla przedsiębiorców i czynsze komunalne

PAP
opublikowano: 02-01-2012, 09:42

W 2012 roku w Kielcach stawki podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców wzrosną o około 7 proc. Od połowy roku więcej za mieszkania zapłacą także użytkownicy lokali komunalnych i socjalnych.

Podwyżkę podatków od nieruchomości władzom Kielc udało się przeforsować podczas ostatniej sesji rady miasta w 2011 r., na której zatwierdzano także budżet na 2012 r. Wcześniej radni czterokrotnie nie zgadzali się na podwyżkę podatków. Pierwotna propozycja prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego zakładała, że przedsiębiorcy za grunty i budynki płaciliby o ok. 8 proc. więcej niż obecnie; stawki za pozostałe grunty, domy i mieszkania byłyby większe o ok. 3 proc.

Ostatecznie jednak radni zgodzili się na podwyżkę podatków jedynie dla przedsiębiorców – od gruntów i budynków lub ich części, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – o ok. 7 proc.

Za grunty związane z działalnością gospodarczą opłata wzrosła z 0,71 zł do 0,76 zł za metr kwadratowy. Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie działalności stawka podatku wzrosła z 19,01 zł za metr kw. powierzchni do 20,36 zł.

Zachowano preferencyjne stawki dla rzemieślników – będą płacili o połowę mniej za metr kw. użytkowanej powierzchni, niż inni przedsiębiorcy. Podwyżka nie objęła gruntów i budynków o określonej wielkości, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – głównie szpitali.

W opinii władz Kielc, podwyżka podatków od nieruchomości zwiększy dochody miasta o niecałe 4 mln zł. W projekcie budżetu zakładano wzrost dochodów o 5 mln zł. Różnica zostanie pokryta z cięć w wydatkach na promocję miasta o 500 tys. zł i na profilaktyczne programy zdrowotne o 440 tys. zł.

Władze Kielc postanowiły od nowego roku zmienić stawki opłat za mieszkania komunalne i socjalne. Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Marek Klikowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że stawki za czynsze nie były zmieniane od 2002. „To w zasadzie nie podwyżka, a waloryzacja o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2003-2010. Rosną koszty usług budowlanych, remontowych i zarządzenia obiektami – stąd nowe stawki. Musimy mieć za co utrzymać budynki” – tłumaczył.

Maksymalna stawka czynszu za metr kw. lokali komunalnych oddanych do użytku przed 2012 r. wyniesie 3,5 zł – do tej pory było to 2,64 zł, a w nowych budynkach, które zostaną oddane do użytku po 1 stycznia 2012 r. - wyniesie 4,9 zł. Lokatorzy mieszkań socjalnych za metr kw. powierzchni zapłacą 1,2 zł – do tej pory płacili średnio 0,84 zł. Maksymalne stawki są obniżane w zależności od: lokalizacji budynków i mieszkań, ich stanu technicznego i dostępności do mediów.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Aleksander Słoń tłumaczył, że nowe stawki zaczną obowiązywać prawdopodobnie od czerwca. Formalnie lokatorom muszą zostać wypowiedziane dotychczasowe umowy; trzeba też określić cechy mieszkań i stawki czynszów w nowych umowach.

Od nowego roku w Kielcach więcej zapłacą także właściciele niektórych typów ciężarówek. Stawki podatku od środku transportu wzrosną o ok. 60-80 zł. Zmiany wymusił obowiązek uregulowania minimalnych stawek, określonych obwieszczeniem ministra finansów, z października 2011 r. Zmiany dotyczą ciężarówek o dopuszczalnej masie równej lub wyższej 12 ton, ciągników siodłowych i balastowych z naczepą o masie 12-36 ton i powyżej 36 ton, a także pojazdów z naczepami i przyczepami, o łącznej masie powyżej 36 ton.

Prawdopodobnie od lutego 2012 r. mieszkańcy Kielc o ok. 5 proc. więcej zapłacą za ogrzewanie. Pod koniec 2011 r. kieleckie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie proponowanych zmian taryf.

„Trudno dokładnie powiedzieć, o ile więcej, w przeliczeniu na złotówki, kielczanie zapłacą za ogrzewanie. Zależy, czy koszty dostarczania ciepła zwiększą także spółdzielnie mieszkaniowe. Ale trudno nie podnosić cen, gdy rosną ceny materiałów i energii potrzebnej do wytworzenia ciepła. Staramy się podnosić taryfy w minimalnym zakresie” – podkreślił prezes MPEC Jan Wilczyński.

Do końca lipca 2012 r. w Kielcach nie zmienią się ceny za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków. Cena za dostarczanie m sześc. wody wynosi 3,41 zł brutto. Natomiast za odprowadzenie m sześc. ścieków mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego płacą 4,91 zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane