Kielecki technopark wykona prototypy

  • Marta Bellon
opublikowano: 04-09-2012, 00:00

Świętokrzyskie firmy będą mogły bezpłatnie zlecić powstającemu w parku laboratorium wykonanie modelu 3D lub prototypu produktu.

W Kieleckim Parku Technologicznym (KPT), w Inkubatorze Technologicznym przy ulicy Olszewskiego, powstanie Laboratorium Szybkiego Prototypowania 3D. Z jego usług będą mogli korzystać mali i średni przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego. Właściciel firmy przedstawi pomysł na produkt, a laboratorium przygotuje jego projekt, model 3D, prototyp, a nawet krótką serię artykułu.

W laboratorium będzie można też sprawdzić, z jakich materiałów powinien być wykonany produkt.

— Jako KPT staramy się realizować kompleksowy program wsparcia rozwoju wzornictwa w regionie. Chcemy specjalizować się w prototypowaniu i projektowaniu 3D, stąd decyzja o stworzeniu Laboratorium Szybkiego Prototypowania 3D. Do tej pory przedsiębiorcy z naszego regionu nie mieli możliwości skorzystania z tak kompleksowej usługi. W najbliższych dniach nawiążemy współpracę na zasadzie transferu wiedzy z Wyższą Szkołą Designu w Padwie. Chcemy, by nasz projekt miał charakter międzynarodowy — mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

Technopark chce specjalizować się w wykonywaniu prototypów z żywicy i proszków metalu. Świętokrzyscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z usług laboratorium bezpłatnie — na zasadzie pomocy de minimis. Firmy spoza regionu — na zasadach komercyjnych.

Jak zapowiada dyrektor Mazurkiewicz — laboratorium będzie oferowało usługi firmom ze wszystkich branż, w tej chwili jego ofertą najmocniej zainteresowani są przedsiębiorcy z branży ceramicznej i meblarskiej.

— Z całej Polski spływają do nas pytania o laboratorium od firm z przeróżnych sektorów. Nie zamierzamy się zamykać na żadną z branż. Dziś praktycznie każda potrzebuje wykonania prototypów — mówi dyrektor Mazurkiewicz.

Obecnie trwa przetarg na dostosowanie pomieszczeń, które powinny być oddane do użytku w ciągu kilku miesięcy, pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z niego w 2013 r. Laboratorium będzie instytucją otwartą na współpracę z wieloma środowiskami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu