Kiepska wróżka z DGA

ANP
opublikowano: 10-12-2008, 00:00

Nie będzie 1 mln zł

Nie będzie 1 mln zł

prognozowanego zysku netto grupy na koniec roku.

Nie pierwszy raz zarząd

nie dotrzymał słowa.

Doradztwo Gospodarcze DGA, poznańska grupa konsultingowa, poinformowała przed wtorkową sesją o korekcie prognozy finansowej za IV kwartał tego roku. Zysk netto nie wyniesie, tak jak obiecywał zarząd, 1 mln zł, lecz ma być zbliżony do zera ( w całym 2008 r. DGA spodziewa się 4,5 mln zł straty). Po komunikacie akcje taniały kilka procent. Ostatecznie notowania zakończyły kursem 1,85 zł za papier, po 1,1-procentowym spadku.

— Mijający rok nie był dla nas najlepszy pod względem wyników. To, co m.in. negatywnie wpłynęło na wyniki, to fakt, że na unijne dotacje nie załapały się duże przedsiębiorstwa, a to właśnie projekty dla takich przedsiębiorstw są dla nas najbardziej obiecujące — mówi Andrzej Głowacki, prezes DGA.

Inne powody obniżenia prognozy to, według spółki, przesunięcie w czasie podpisania umów na realizację projektów współfinansowanych ze środków UE oraz przedłużające się procesy oceny merytorycznej innych projektów, co przesunie planowane przychody na 2009 r. i kolejne lata.

Korekta prognoz DGA nie jest pierwszą w tym roku. Wcześniej zarząd obiecywał wypracowanie zysku już w trzecim kwartale. Ten jednak zakończył się stratą netto w wysokości 55 tys. zł. Prezes jest jednak dobrej myśli.

— Grupa rośnie i większość spółek ma dodatnie wyniki. Jestem przekonany, że 2008 r. będzie ostatnim rokiem kiepskich wyników — uważa prezes.

Dodaje, że na dobre wychodzi spółce nie spieszenie się z akwizycjami, ze względu na zmniejszające się wyceny firm. Choć to głównie na ten cel spółka miała przeznaczyć pieniądze z zeszłorocznej emisji akcji, z której pozyskała blisko 16 mln zł.

— Przyszły rok dla DGA upłynie pod znakiem inwestycji kapitałowych. Szukamy biznesów stabilnych. Pomoże nam utworzona DGA Energia — mówi prezes.

Jedną z takich firm, ma być spółka powołana wraz z R-Energia, która ma zajmować się organizacją budowy i finansowania źródeł wytwarzania energii odnawialnej, zwłaszcza biogazowni we współpracy m.in. z samorządami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane