Kiepski dzień na giełdach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-05-2006, 00:00

Środa nie była udanym dniem dla inwestorów handlujących na największych, zachodnioeuropejskich giełdach. Jedną z przyczyn korekty był „słaby” dolar, który negatywnie przekłada się na wyniki czołowych europejskich eksporterów. Dostało się m.in. papierom Unilevera i Nestle. Pierwsza firma realizuje na amerykańskim rynku ponad 25 proc. zysków, druga — nawet 50 proc. Systematycznie natomiast pęcznieją portfele posiadaczy walorów spółek surowcowych. To zasługa kontynuacji serii zwyżek przez ceny ropy oraz miedzi i złota. Kurs akcji BHP Billiton, branżowego lidera, rósł momentami o około 1 proc. Niemal dwukrotnie wyższa aprecjacja stała się udziałem Rio Tinto.

Ponad 3,4 proc. traciły za to na wartości papiery EMI, trzeciej co do wielkości spółki muzycznej na świecie. Firma poinformowała, że jej warta 4,23 mld USD oferta przejęcia Warner Music została odrzucona. Słabsze od oczekiwanych wyniki pierwszego kwartału doprowadziły do przeceny walorów British Sky Broadcasting, satelitarnej telewizji kontrolowanej przez miliardera Ruperta Murdocha. Aż o 8 proc. (najwięcej wśród spółek tworzących indeks Stoxx600) zniżkowała wycena Tele2, drugiej co do wielkości szwedzkiej firmy telekomunikacyjnej, która w pierwszym kwartale odnotowała zaskakująco wysoki spadek rentowności.

Pierwsze godziny handlu w USA stały również pod znakiem korekty. Koniunkturze zaszkodziły dane makro. Wartość zamówień w przemyśle wzrosła bowiem aż o 4,2 proc. w marcu (najwięcej od 10 miesięcy). Analitycy prognozowali skok „tylko” o 3,7 proc. Tak znaczna zwyżka wskaźnika to kolejny argument dla Fed. Władze monetarne, widząc doskonałą kondycję amerykańskiej gospodarki, mogą nie mieć obiekcji dotyczących podwyżki stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy