Kiepski start tygodnia na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 17-04-2006, 23:08

Baryłka ropy przekroczyła 70 dolarów, uncja złota wzrosła do 600 dolarów - takie doniesienia nie zachęcały inwestorów do kupna akcji. W efekcie amerykańskie indeksy rozpoczęły tydzień na minusach.

Baryłka ropy wzrosła do ponad 70 dolarów, uncja złota przekroczyła 600 dolarów. Doniesienia z rynków towarowych nie zachęcały inwestorów do kupna akcji. W efekcie amerykańskie indeksy rozpoczęły nowy tydzień na minusach.

Rynek z uwagą wsłuchiwał się w oficjalne wypowiedzi przedstawicieli Fed, z których wynika, ze amerykański bank centralny zachowuje “czujność” wobec obecnych wydarzeń. Oznacza to, że Fed może podnieść stopy w reakcji na wzrost cen, by w ten sposób stabilizować inflację. Obecnie główna stopa federalna wynosi 4,75 proc.

Technologiczny Nasdaq i indeks tradycyjnej gospodarki Dow Jones straciły na zamknięciu po 0,6 proc. Indeks blue chipów Standard & Poor's 500 potaniał o 0,3 proc. Niewielka skala przeceny dobrze świadczy o zimnej krwi inwestorów, którzy dość spokojnie znieśli doniesienia z rynku paliw i z giełd metali. Ale świeżo po świętach ciężko wpadać od razu w panikę.

Pierwszą ofiarą drożejącej ropy stały się linie lotnicze. Akcje AMR, właściciela American Airlines i JetBlue Airways potaniały o blisko 9 proc., a papiery Continental Airlines straciły prawie 11 proc.

Pozytywnym bohaterem sesji była największa instytucja finansowa świata – Citigroup. Amerykański bank podał lepsze od oczekiwań wyniki finansowe, co zawdzięcza m.in. dobrym wynikom na działalności inwestycyjnej. Akcje Citigroup podrozały o 0,6 proc.

Jednak Citigroup był jedną z nielicznych spółek, wchodzących w skład elitarnego indeksu Dow Jones 30, które zamknęły dzień na plusie. Aż 26 z 30 komponentów indeksu zamknęło sesję stratą.

Wśród mniejszych spółek wyróżniły się Akcje TiVo rosnące o 7 proc. Producent cyfrowych nagrywarek video wzrósł po ionformacji Barron'a, że spółka jest kandydatem do przejęcia.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kiepski start tygodnia na Wall Street