Kiepskie prognozy wywołały wyprzedaż na giełdach Europy

Paweł Kubisiak
11-07-2002, 19:24

Główne indeksy Starego Kontynentu zanotowały w czwartek głęboką przecenę, wywołaną słabymi prognozami niemieckiej firmy SAP, największego europejskiego producenta oprogramowania. Słabe wyniki zapowiedzieli tez przedstawiciele spółek ubezpieczeniowych i sieci handlowych. Na zamknięciu londyński FTSE 100 stracił 4,49 proc. do 4 230 pkt., w Paryżu CAC 40 spadł o 3,95 proc., do 3512,10 pkt., a niemiecki DAX stracił 1,71 proc. do 4 118,50 pkt.

Najwięcej niepokoju wzbudził dotychczas niezawodny SAP, który poinformował, że nie będzie w stanie zrealizować wcześniejszej prognozy wzrostu przychodów na bieżący rok. Przychody spółki wzrosną jedynie o 5-10 procent, a nie o 15 procent jak wcześniej planowano. Notowania SAP-a zostały chwilowo zawieszone przez Deutsche Boerse, jednak spółka straciła prawie 14 proc.

Już drugi dzień z rzędu rynek pozbywał się akcji spółek finansowych, a w szczególności ubezpieczycieli. Sektor popadł w niełaskę, gdyż rynek obawia się, że inwestycje na rynkach finansowych mogą przynieść fatalne wyniki spółek. Holenderska grupa ABN Amro straciła 8,7 proc., brytyjski Prudential 6,1 proc., Credit Suisse 7,2 proc. W Zurychu Swiss Life spadł o 9,5 proc., a Swiss Re o 5 proc., po tym jak Merrill Lynch obciął rekomendację dla spółek do „sprzedaj”.

Mocna przecena objęła też sieci handlowe. Francuski Carrefour - druga pod względem wielkości sieci handlowej na świecie - spadł 9 proc., ponieważ spółka podała, że jej sprzedaż w pierwszym półroczu spadła o 2,8 proc. Niemiecka sieć domów handlowych KarstadtQuelle straciła 8 proc., po tym jak szef spółki Wolfgang Urban poinformował o 1 proc. spadku sprzedaży i powiększeniu straty. Akcje brytyjskiej sieci Tesco straciły ponad 3 proc., natomiast wycena niemieckiego giganta Metro spadła o 5 proc.

Fatalne nastroje towarzyszyły też spółkom farmaceutycznym, w związku z dochodzeniem prowadzonym przez amerykański SEC, w sprawie spółki Bristol Myers-Squibb. SEC podejrzewa, ze amerykański gigant farmaceutyczny zawyżył przychody o 1 mld dolarów. Dodatkowo sektor boleśnie odczuł ostatnie publikacje, na temat szkodliwości terapii hormonalnych. Wartość największych producentów leków, w tym AstraZeneca, Aventis i GlaxoSmithKline spadła około 5 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kiepskie prognozy wywołały wyprzedaż na giełdach Europy