Kiepskie wiadomości wystraszyły inwestorów

Marek Wierciszewski
opublikowano: 11-03-2011, 00:00

To nie był dobry dzień na rynkach akcji. Złych wieści był za dużo, więc indeksy od rana szły w dół. W Azji indeks Shanghai Composite zjechał najniżej od czterech miesięcy. Inwestorów zaniepokoiła informacja, że saldo handlu zagranicznego w Chinach wyniosło -7,3 mld USD. Rynek oczekiwał nadwyżki handlowej 5 mld USD.

Rynki europejskie musiały przełknąć gorzką pigułkę, bo Moody’s obniżył ratingu Hiszpanii. Agencja ścięła ocenę z Aa1 do Aa2, twierdząc, że koszt wsparcia dla sektora bankowego przewyższy szacunki rządu. O 5 proc. przeceniono papiery Standard Life. Największy szkocki ubezpieczyciel poinformował, że przepływy gotówkowe spadły w zeszłym roku o 6 proc.

Popyt dobiły słabe dane z gospodarki amerykańskiej. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 26 tys., do 397 tys. Analitycy oczekiwali, że będzie ich 370 tys. Wyższy od prognoz był także amerykański deficyt handlowy. Różnica między eksportem i importem niespodziewanie wzrosła w styczniu do 46,3 mld USD i była o 15 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Ekonomiści spodziewali się jedynie nieznacznego pogorszenia salda handlu zagranicznego. O blisko 3 proc. w pierwszej części sesji w USA spadały notowania General Motors. Z firmy 1 kwietnia odejdzie dyrektor finansowy Chris Liddell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy