Kierkowski: Nie wiedziałem o umowie PZU z Deutsche Bankiem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2005, 15:31

Były dyrektor departamentu spółek strategicznych ministerstwa skarbu Hubert Kierkowski powiedział sejmowej komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU, że nie wiedział o, zawartej w przeddzień prywatyzacji PZU, umowie między tą firmą a Deutsche Bankiem.

Były dyrektor departamentu spółek strategicznych ministerstwa skarbu Hubert Kierkowski powiedział sejmowej komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU, że nie wiedział o, zawartej w przeddzień prywatyzacji PZU, umowie między tą firmą a Deutsche Bankiem.

Umowa z 4 listopada 1999 r. miała ułatwić Deutsche Bankowi przejęcie kontroli nad BIG Bankiem Gdańskim, czyli przyszłym akcjonariuszem PZU.

Ryszard Zbrzyzny (SLD) pytał, czy Kierkowski wiedział, że Komisja Nadzoru Bankowego wydała zgodę na zakup przez DB akcji BIG BG oraz czy nie jest to dziwne, że w tym samym czasie negocjowano sprzedaż akcji PZU na rzecz Eureko i BIG BG. Kierkowski zapewnił, że o tym nie wiedział.

Jednak w art. 4 umowy prywatyzacyjnej PZU, której kopię posiada PAP zapisano, że "Deutsche Bank otrzymał od Komisji Nadzoru Bankowego zezwolenie na nabycie ponad 20 proc., lecz nie więcej niż 25 proc. akcji BIG Banku Gdańskiego".

Zbrzyzny pytał też, czy Kierkowski wiedział, kto doradzał DB w próbie przejęcia BIG BG i że była to kancelaria Weil, Gotschal&Manges, ta sama, która doradzała resortowi skarbu podczas negocjacji prywatyzacyjnych PZU. Kierkowski powiedział, że nie wiedział, kto był doradcą Deutsche Banku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane