Czytasz dzięki

Kierownicy się pogubili

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 19-11-2009, 00:00

Aż 83 proc. menedżerów uważa, że ich branżę dotknął kryzys, ale aż połowa twierdzi, że ich firmom się udało.

Aż 83 proc. menedżerów uważa, że ich branżę dotknął kryzys, ale aż połowa twierdzi, że ich firmom się udało.

Polscy menedżerowie są pełni sprzeczności. Pokazało to badanie kadry średniego szczebla, głównie z branży finansowej, handlowej i produkcyjnej.

— 82 proc. ankietowanych deklaruje, że jest kreatywna. Jednocześnie niewielka część widzi szansę na wykorzystanie kryzysu do zaprowadzenia pozytywnych zmian w firmie — mówi Dariusz Wilk, koordynator programu Talent Club, w ramach którego przeprowadzono badanie.

Ankietowani walczyli z kryzysem tnąc koszty (72 proc. firm). Co czwarty deklarował, że jego firma zmniejszyła inwestycje lub zwolniła pracowników. 7 proc. obniżyło wynagrodzenia, a jedynie 5 proc. wyznaczyło premie za nowe zlecenia. Sprzeczności widać też w ocenie sytuacji gospodarczej. Przeszło 83 proc. twierdzi, że kryzys dotknął ich branżę. Ponad połowa ocenia jednak sytuację swojego przedsiębiorstwa jako dobrą lub bardzo dobrą, a tylko 39 proc. jako przeciętną.

— Menedżerowie otrzymują od zarządu zlecenia restrukturyzacji, zwolnień, cięcia kosztów. Z drugiej strony widzą, że wyniki ich działów są dobre, dlatego ich ocena sytuacji jest niespójna — mówi Robert Krool z fundacji Instytut Copernicus.

Jego zdaniem wynika to ze słabej komunikacji między zarządami a kierownictwem średniego szczebla, które nie jest informowane o tym, co dzieje się w całej firmie.

Problemy z przekazywaniem informacji mają nie tylko polskie firmy. Globalne badania przeprowadzone przez IBM w branży IT pokazały, że jedna trzecia menedżerów podejmuje decyzje na podstawie niekompletnych danych, a połowa nie ma dostępu do potrzebnych informacji, które są w posiadaniu firmy.

Agnieszka Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane