KIG: 30,1% firm oczekuje poprawy warunków prowadzenia biznesu

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 15:18

Prawie połowa ankietowanych przez KIG firm nie spodziewa się zmian warunków prowadzenia biznesu w przyszłym roku.

Szef KIG Andrzej Arendarski uważa, że w przyszłym roku gospodarka będzie się rozwijała na podobnym poziomie co w 2006 r., ale nastroje przedsiębiorców nie odzwierciedlają dobrej koniunktury. Arendarski wskazuje na rozczarowanie firm spowolnieniem reform i niedotrzymaniem pewnych obietnic przez polityków. Podaje przykład przesunięcia z 1 stycznia 2007 r. na październik 2008 r. terminu wprowadzenia systemu "jednego okienka" przy rejestracji firm.

W przeprowadzonym na przełomie 3. i 4. kwartału br. badaniu nastrojów przedsiębiorców w 2006 r. i zapatrywań na 2007 r. wzięły udział 2.222 polskie firmy. Badanie jest częścią projektu European Economic Survey, realizowanego we wszystkich krajach UE, a ponadto w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Turcji.

Nastroje polskich firm - pomimo dobrej koniunktury w gospodarce - są niższe od średniej europejskiej - wynika z badania. Najwięcej optymizmu mają firmy duńskie, łotewskie i szwedzkie. Pesymistami są przedsiębiorcy węgierscy i słowaccy. W Polsce 27,6 proc. ankietowanych firm uważa, że w mijającym 2006 roku nastąpiło pogorszenie warunków prowadzenia działalności, 52 proc. uważa, że nie zmieniły się one, reszta (20,4 proc.) jest zdania, że nastąpiła poprawa.

Polskie firmy nie są optymistami w zakresie prognoz dotyczących eksportu - wskazują wyniki ankiety Izby. Pomimo, iż w Europie nadzieje eksporterów są ogólnie pozytywne, w Polsce tylko 39,1 proc. ankietowanych przedsiębiorstw oczekuje wzrostu sprzedaży eksportowej w 2007 r., 53,7 proc. nie przewiduje zmian, a 7,2 proc. oczekuje spadku. Ok. 32,2 proc. firm ankietowanych przez KIG deklaruje wzrost eksportu w mijającym 2006 r.

Rok 2006 przyniósł wzrost zatrudnienia w 60 proc. badanych przez KIG firm. Dalsze zwiększanie liczby miejsc pracy w 2007 r. przewiduje 44,2 proc. firm, 50,4 proc. planuje utrzymać liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a 5,4 proc. - zredukować.

Optymistyczne są plany dotyczące przyszłorocznych inwestycji. O ile w 2006 r. nakłady inwestycyjne zwiększyło 51 proc. ankietowanych, na przyszły rok wzrost inwestycji planuje 56,6 proc. wobec tylko 6,6 proc. firm przewidujących ich zmniejszenie - poinformowali przedstawiciele KIG.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane