KIG apeluje do premiera, by nie wycofywał z TK ustawy górniczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 14:13

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) zaapelowała w piątek do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, aby rząd nie wycofywał z Trybunału Konstytucyjnego (TK) wniosku o zbadanie konstytucyjności ustawy o emeryturach górniczych - poinformowała Izba w piątkowym komunikacie.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) zaapelowała w piątek do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, aby rząd nie wycofywał z Trybunału Konstytucyjnego (TK) wniosku o zbadanie konstytucyjności ustawy o emeryturach górniczych - poinformowała Izba w piątkowym komunikacie.

    "Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że pod względem ekonomicznym jest to jedna z bardziej szkodliwych dla polskiego budżetu, rozwoju gospodarczego i spadku bezrobocia ustaw, które Sejm przyjął w ostatnich latach" - czytamy w komunikacie.

    W październiku ustawę zaskarżył do Trybunału rząd Marka Belki. Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Przedłuża też o rok - do końca 2007 r. - możliwość nabycia praw do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w starym systemie emerytalnym. Według wyliczeń poprzedniego rządu, rozwiązania te będą kosztować budżet do 2020 r. ok. 93,5 mld zł.

    Marcinkiewicz mówił kilkakrotnie, że rozważa wycofanie ustawy z Trybunału. W połowie listopada premier powiedział, że kwestia ewentualnego wycofania ustawy z TK "musi przejść całą procedurę rządową i nie można tu działać pochopnie".

    KIG podziela argumentację poprzedniego rządu, że ustawa jest w całości niezgodna z konstytucją, ponieważ narusza zasadę: dobra wspólnego wszystkich obywateli, sprawiedliwości społecznej, zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa oraz równości.

    Przedsiębiorcy zrzeszeni w KIG argumentują, że ustawa tworzy odrębny system emerytalny dla górników. W przyszłości górnicy będą otrzymywać emerytury kilkakrotnie wyższe od pozostałych grup zawodowych. Bez odpowiednich rozwiązań prawnych pozostaje nadal szereg innych grup zawodowych, m.in.: kolejarze, hutnicy,pracownicy statków, piloci. 

    "Zwiększone koszty wypłat z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, będą w całości pokrywane z dotacji budżetowej, a więc przez wszystkich podatników" - czytamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane