KIG: organizacja mistrzostw Europy szansą dla małych i średnich firm

18-04-2007, 16:36

Organizacja piłkarskich mistrzostw Europy w  2012 roku będzie szansą na unowocześnienie polskiej gospodarki i rozwój małych i  średnich przedsiębiorstw, a także na promocję kraju jako marki - uważa Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej zdecydował w środę, że Polska i Ukraina zorganizują mistrzostwa Europy w 2012 roku. W finałowym etapie selekcji kandydatura polsko-ukraińska została oceniona wyżej niż oferty włoska oraz chorwacko-węgierska.

Izba ma nadzieję, że rząd ponad wszelkimi podziałami politycznymi wykorzysta tę wielką szansę rozwojową, jaką jest organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej.

KIG podkreśla, że korzyści gospodarcze dla Polski są nie do przecenienia. Pozytywna decyzja UEFA przyczyni się do wzmocnienia marki Polski na świecie.

Izba podkreśla, że kraje, które budują swoją markę, wygrywają z innymi zarówno pod względem cywilizacyjnym, jak i ekonomicznym. "Dobra reputacja przenosi się potem na wszystko, co pochodzi z tych krajów ľ firmy, produkty, regiony, wydarzenia, ludzi, idee czy kapitał. Z kolei ich sukces wzmacnia siłę państwa" - uważa Izba.

Zdaniem Izby, wszystkie interesy państwa i narodu korzystają z tzw. efektu kraju pochodzenia. Takich markowych państw, o których możemy powiedzieć, że w skali globalnej korzystają z efektu kraju pochodzenia, jest jednak nie więcej niż 30. Polska do nich nie należy, dlatego tak ważne jest ľ podkreślają eksperci KIG - wykorzystywanie każdej szansy umożliwiającej promocję Polski na forum międzynarodowym.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KIG: organizacja mistrzostw Europy szansą dla małych i średnich firm