KIG: Polscy przedsiębiorcy wracają do krajów arabskich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-06-2005, 14:30

Wielu polskich przedsiębiorców powraca na rynki, na których wcześniej współpracowało z partnerami arabskimi, realizując kontrakty m.in. w budownictwie, medycynie i szkolnictwie - powiedział prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski podczas obrad pierwszego dnia Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego.

Wielu polskich przedsiębiorców powraca na rynki, na których wcześniej współpracowało z partnerami arabskimi, realizując kontrakty m.in. w budownictwie, medycynie i szkolnictwie - powiedział prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski podczas obrad pierwszego dnia Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego.

    "Kraje arabskie postrzegane są przez polskie firmy jako perspektywiczne i chłonne rynki do realizacji wspólnychprzedsięwzięć" - powiedział Arendarski.  Szef KIG poinformował również, że w listopadzie przygotowywana jest szeroka prezentacja polskich firm na polskiej wystawie w Egipcie.

    Zdaniem ministra gospodarki i pracy Jacka Piechoty, w ostatnim dziesięcioleciu wymiana handlowa Polski z krajami arabskimi kształtowała się na poziomie zaledwie 1 proc. polskich obrotów z zagranicą.

    Udział eksportu do krajów arabskich wynosił 1,5 proc. - 1,8 proc. całości eksportu polskiego. Po stronie importu udział tych krajów wynosił 0,2 proc.

    W 2004 roku wartość polskiego eksportu do krajów arabskich wyniosła ponad 622 mln USD, a importu ponad 317 mln USD. Oznacza to, że w porównaniu do roku poprzedniego polski eksport do krajów arabskich wzrósł o blisko 38 proc., a import z tych krajów wzrósł o prawie 30 proc. - powiedział Piechota.

    "Mamy zatem wysoką dynamikę rozwoju naszych wzajemnych relacji, ale przecież ta dynamika liczona jest od niskiej bazy" - powiedział Piechota.

    Zdaniem Adnana Kassara z libańskiej federacji izb gospodarczych, po okresie stagnacji w gospodarczych stosunkach polsko-arabskich widać, że Polska otwiera się na współpracę ze światem arabskim. Również w krajach arabskich jest wzrost zainteresowania inwestycjami w Polsce. W relacjach Polski z krajami arabskimibrakuje jednak wzajemnej informacji i bezpośrednich kontaktów przedsiębiorców - powiedział Kassar.

    Polsko - Arabskie Forum Gospodarcze odbywa się w poniedziałek i wtorek Warszawie na Zamku Królewskim i w Poznaniu w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkanie ma na celu przekazanie państwom arabskim czytelnego przesłania Rządu RP oraz polskich podmiotów gospodarczych dotyczące woli rozwoju polsko-arabskich stosunków gospodarczych.

    Organizatorzy - m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki i Pracy i Krajowa Izba Gospodarcza liczą na to, że spotkanie przyczyni się do intensyfikacji wymiany handlowej z państwami arabskimi - informuje KIG na swoich stronach internetowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KIG: Polscy przedsiębiorcy wracają do krajów arabskich