KIG: projekt budżetu nie stwarza podstaw dla rozwoju

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 27-09-2006, 17:48

Przyjęty projekt ustawy budżetowej na 2007 r. nie stwarza podstaw dla stabilnego rozwoju w kolejnych latach - uważa KIG.

Przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy budżetowej na 2007 r. nie stwarza podstaw dla stabilnego rozwoju gospodarczego w kolejnych latach - uważa Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Według KIG, brakuje kompleksowej reformy systemu finansów, a projekt budżetu jest "oparty na deklaracjach".

Izba krytykuje wzrost wydatków socjalnych oraz wydatków na ubezpieczenia społeczne do poziomu 74,7 mld zł, co oznacza realny wzrost o 2,3 proc. w stosunku do obecnego roku.

"W sytuacji wysokiego wzrostu gospodarczego budżet państwa powinien mieć charakter zrównoważony po stronie dochodów i wydatków, a nie charakteryzować się 30 mld deficytem. Okres dobrej koniunktury powinniśmy wykorzystać na reformę finansów publicznych, a nie na wzrost wydatków budżetowych" - skomentował prezes Izby, Andrzej Arendarski.

KIG krytykuje też założony w budżecie wzrost wpływów z podatku VAT o 11,4 proc., do poziomu 92 mld zł. Według Izby "jest to niczym nie uprawniony optymizm".

Izba źle ocenia również sposób finansowania Funduszu Emerytalno- Rentowego KRUS, poprzez dotację z budżetu państwa wynoszącą ponad 15 mld zł, czyli ponad 92 proc. planowanych przychodów Kasy. Według KIG, KRUS powinien być finansowany w większym stopniu ze źródeł pozabudżetowych, np. w wyniku zróżnicowania stawek ubezpieczeniowych w zależności od dochodów rolników.

"Pozytywnie należy ocenić natomiast fakt niedopuszczenia do jeszcze większego deficytu budżetowego, związanego z prosocjalnymi roszczeniami finansowymi poszczególnych ministerstw" - uważa Izba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy