Czytasz dzięki

KIG: rozwiązania dla biznesu w obliczu pandemii COVID-19

  • PAP
opublikowano: 13-03-2020, 21:27

Zawieszenie wejścia w życie wszelkich ustaw w okresie vacatio legis, które nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki administracyjne, czy zawieszenie zakazu handlu w niedzielę - to niektóre propozycje Krajowej Izby Gospodarczej pomocy dla biznesu wz. z koronowirusem.

Jak czytamy w stanowisku KIG przysłanym w piątek do PAP, "pandemia COVID-19 jest olbrzymim wyzwaniem dla gospodarki, a jej skutki najprawdopodobniej będziemy odczuwali przez kilka najbliższych lat".

Izba wskazuje na wzrost znaczenie Chin dla światowej i polskiej gospodarski, które jako pierwsze dotknęła epidemia koronawirusa. W 2019 r. wartość importu z Chin do Polski wyniosła 29 mld EUR (ok. 5,5 proc. PKB), a niemiecki przemysł motoryzacyjny jest z azjatyckim rynkiem powiązany kapitałowo i organizacyjnie jak nigdy wcześniej w historii. Na chwilowe zerwanie łańcuchów dystrybucji dóbr, w tym także niezbędnych do produkcji dla polskich przedsiębiorstw, należy nałożyć znaczną liczbę zachorowań w Europie i zachowania społeczne będące na granicy paniki.

"Dlatego też niezwykle istotnym jest, aby władze podjęły rzeczywiste działania na rzecz stabilizacji gospodarki krajowej i współdziałały z Komisją Europejską w celu uspokojenia nastrojów społecznych i zachowania możliwości produkcyjnych przedsiębiorstw, szczególnie z sektora MSP" - czytamy w komunikacie.

Krajowa Izba Gospodarcza z uznaniem odnotowała propozycje poprawy płynności przedsiębiorców polegające na przesunięciu wejścia w życie niektórych dodatkowych obciążeń administracyjnych oraz zapowiadanych preferencji dotyczących opłacania danin publicznoprawnych.

Działania te mogą okazać się niewystarczające, dlatego KIG postuluje zawieszenie wejścia w życie wszelkich ustaw w okresie vacatio legis, które nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki administracyjne. A także o zawieszenie prac nad projektami ustaw, takimi jak tzw. podatek cukrowy oraz uchyleniem, a co najmniej czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedzielę.

Zdaniem Izby, obecnie przedsiębiorcy powinni się skoncentrować na zapewnieniu ciągłości dostaw i kanałów dystrybucji.

Ponadto Izba wskazuje, że wiele firm będzie miało kłopoty z realizacją i rozliczeniem inwestycji finansowych przy udziale środków unijnych. Dlatego trzeba uprościć krajowe procedury rozliczania funduszy.

Jednym z doraźnych rozwiązań, które przedsiębiorcy mogą zastosować w obliczu konieczności zamknięcia zakładu pracy, jest wypłacanie wynagrodzenia za przestój w pracy.

Według Izby, jednym ze stosowanych rozwiązań mogłaby tu być pomoc kredytowa dla zagrożonych branż.

Izba proponuje szereg szczegółowych rozwiązań, które powinny być wdrożone w naszym kraju, ale także w Unii Europejskiej. Z pełnym stanowiskiem KIG dot. działań wz. koronawirusem można zapoznać się na stronie internetowej Izby www.kig.pl/ 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy