Kilka dużych sieci zdominuje rynek

Adam Brzozowski
opublikowano: 04-12-2003, 00:00

Na rynku dystrybucji paliw nikt nie zagrozi pozycji PKN Orlen. Zagraniczne sieci wybierają konsolidację, aby rozsze-rzyć swój udział w rynku.

Od trzech lat sprzedaż paliw maleje. Spadło tempo budowy nowych stacji. Według prognoz przedstawicieli koncernu BP, rynkowa walka o klienta nie będzie polegała na tworzeniu nowych placówek poszczególnych sieci, lecz na ich konsolidacji. Dowodem na to są fuzje: BP i Aral, Shell i DEA, Statoil i Preem. Skutek — utrzymanie się na rynku kilku graczy z nowoczesnymi stacjami, gwarantującymi dobrą jakość paliw.

Likwidacja nierentownych

Zdaniem Jacka Wróblewskiego, dyrektora Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, obecny lider rynku — PKN Orlen — utrzyma swoją pozycję, choć liczba jego stacji paliw może zmaleć.

— Orlen zamyka nierentowne obiekty. W liczbach bezwzględnych ilość jego stacji nie będzie rosła. Podobnie będzie wyglądała dynamika uruchamiania nowych placówek przez innych graczy rynku paliwowego. Jest to spowodowane koniecznością dostosowania obiektów do norm UE, na co nie będzie stać wszystkich właścicieli prywatnych stacji. Obiekty należące do tych ostatnich mogą być przejmowane przez większe sieci lub po prostu likwidowane — tłumaczy Jacek Wróblewski.

Zmiana kierunku

Polska, z dużą liczbą ludności i prognozowanym wzrostem inwestycji drogowych, pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla krajowych i światowych dystrybutorów paliw. Według Jacka Wróblewskiego, przyszłość branży nie jest obiecująca. Wpływ na pogarszające się wyniki dystrybutorów mają: wysokie ceny paliw w Europie i sytuacja ekonomiczna Polaków. Integracja z Unią nie rozwiąże tych problemów.

— Po akcesji procedurze importowej będą podlegały paliwa sprowadzane ze Wschodu. Integracja wprowadzi nowe przepisy podatkowe i zmieni funkcjonowanie administracji celnej, co może się przyczynić do uproszczenia branżowego handlu z krajami UE — twierdzi dyrektor POPiHN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kilka dużych sieci zdominuje rynek