Kilka godzin warte 4 grosze

KZ
14-03-2006, 00:00

Złoty dobrze rozpoczął dzień, ale fatalnie go zakończył. Kurs euro skoczył z 3,88 do 3,92 zł. Ale koniec spadków

już blisko.

Początek handlu na rynku walutowym nie zapowiadał tego, co wydarzyło się w kolejnych godzinach. Tuż po otwarciu rynku wartość złotego lekko wzrosła, wracając do poziomów z czwartku. W kolejnych godzinach kurs krajowej waluty zaczął jednak spadać. Za euro płacono nawet 3,94 zł, czyli aż o 1,4 proc. więcej niż na otwarciu.

— Trudno jednoznacznie wytłumaczyć wczorajsze tąpnięcie. To, co dzieje się w polityce czy wokół osoby prezesa NBP, ma dla inwestorów drugorzędne znaczenie. Ostatnio zmienia się nastawienie globalnych inwestorów do rynków wschodzących. Wystarczy jeden impuls i duże zlecenie, by wprowadzić nerwowość. Działa to trochę na zasadzie kuli śniegowej. Wczoraj po przebiciu poziomu 3,90 zł uruchomiły się automatyczne zlecenie stop loss (przestań tracić), co zwiększyło skalę osłabienia złotego — wyjaśnia diler walutowy jednego z dużych banków.

Specjaliści sygnalizują jednak, że wczorajsza przecena może na krótko zastopować osłabienie polskiej waluty.

— Za spadkiem notowań złotego nie poszła wyprzedaż obligacji. Rentowności polskich papierów zmieniły się wczoraj nieznacznie. Podobnie w miarę stabilnie i przy niskich obrotach przebiegała sesja na warszawskiej giełdzie. To może sugerować, że kolejna w ostatnich dniach fala spadku złotego może być tą ostatnią. Przynajmniej przez kilka dni powinno być w miarę spokojnie — uważa diler walutowy w dużym banku.

Podobnego zdania jest Tomasz Zdyb, analityk Pekao.

— Można oczekiwać, że wyprzedaż złotego się skończy. Wydaje się także, że na innych rynkach wschodzących — m.in. w Turcji, Brazylii i na Węgrzech — notowania walut na pewien czas ustabilizują się po tym, jak dotarły do kluczowych poziomów z punktu widzenia analizy technicznej — uważa analityk Pekao.

Specjaliści nie spodziewają się jednak, że kurs euro powróci na trwałe poniżej 3,85 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Kilka godzin warte 4 grosze