Kilka tysięcy firm opuściło Katalonię

DI, PAP
opublikowano: 21-04-2018, 20:20
aktualizacja: 21-04-2018, 21:51

Prawie 4 tys. firm przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii między styczniem 2017 r. a marcem 2018 r.

Głównym powodem opuszczania regionu przez przedsiębiorców jest niestabilność polityczna, spowodowana dążeniami separatystycznymi Katalończyków.

Jak poinformował w sobotę barceloński dziennik “La Vanguardia”, od 1 stycznia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Katalonię opuściło łącznie 3886 spółek. Przeniosły one swoje siedziby głównie do stołecznej aglomeracji, Aragonii, a także do wspólnoty autonomicznej Walencji.

Masową ucieczkę firm z Katalonii zapoczątkowało nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe z 1 października ub.r. Już kilka dni po plebiscycie Caixabank oraz Sabadell, odpowiednio trzeci i piąty bank Hiszpanii, wyprowadziły swoje siedziby z regionu. Ich decyzja została wkrótce pozytywnie oceniona przez agencję ratingową Moody's.

W kolejnych tygodniach liczba opuszczających Katalonię firm zaczęła się zwiększać wraz z opublikowaniem przez Madryt 28 października przepisów unieważniających autonomię regionu i zdymisjonowaniem rządu Carlesa Puigdemonta, który opowiadał się za secesją od Hiszpanii.

Do grudnia ub.r. około 2500 spółek przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii.

Masowa ucieczka firm nie wyhamowała też w nowym roku. Z danych hiszpańskich urzędów notarialnych wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2018 r. swoją siedzibę przeniosło do innych wspólnot autonomicznych kraju 1350 przedsiębiorstw działających dotychczas w Katalonii.

W tym roku największym beneficjentem zjawiska ucieczki firm z Katalonii jest aglomeracja Madrytu, gdzie przeniosły swoje siedziby 743 spółki. Z kolei do wspólnoty autonomicznej Walencji przeprowadziły się 144 firmy, do Aragonii – 112, a do Andaluzji - 92.

Na niestabilność gospodarczą Katalonii wpływ ma utrzymujący się w regionie kryzys polityczny. Od końca października nie udało się sformować rządu, a kolejni przedstawiani przez parlamentarną większość kandydaci na premierów nie znajdują aprobaty władz w Madrycie. Jeśli do maja nie uda się wyłonić rządu, Katalonię czekają kolejne wybory.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kilka tysięcy firm opuściło Katalonię