Kilkadziesiąt państw chce ograniczenia handlu narzędziami tortur

opublikowano: 19-09-2017, 07:31
aktualizacja: 19-09-2017, 07:31

Już prawie 60 krajów przyłączyło się do oficjalnie ogłoszonego w poniedziałek przez ONZ aliansu na rzecz wstrzymania handlu narzędziami tortur i służącymi do egzekucji.

Kraje gdzie wykonywana jest największa liczba egzekucji, w tym Chiny i USA, nie przyłączyły się do inicjatywy.

Inicjatywa ma na celu ograniczenie handlu m.in. pasami porażającymi prądem, kolczastymi pałkami i komorami gazowymi.

Cecilia Malmstrom, komisarz UE ds. handlu podkreśla, że niektóre z narzędzi tortur można obecnie kupić w Internecie, co jest nie do zaakceptowania.

- Nie jestem naiwna. Wiem, że można kogoś torturować ołówkiem, jeśli się tego chce, ale jest to działanie, które ma na celu przynajmniej ograniczyć dostęp do tych produktów – powiedziała Malmstrom w rozmowie z BBC.

Członkowie aliansu planują współpracować w sprawie prawa ograniczającego handel narzędziami tortur i wymieniać informacje o szlakach, którymi odbywa się taki handel.

Liderem powstania aliansu jest Unia Europejska, która już wcześniej wprowadziła restrykcje dotyczące handlu narzędziami tortur i eksportu środków chemicznych, które mogą być wykorzystane do dokonania kary śmierci.

- Mamy bardzo ostre prawo w Unii Europejskiej, ale to nie wystarczy. Musimy działać globalnie – powiedziała Malmstrom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu