Kilkanaście tysięcy złotych – i sprawa rozwiązana

opublikowano: 17-02-2019, 22:00

Szybciej, bez zbędnych formalności i taniej — to przewagi mediacji w stosunku do postępowania sądowego.

Koszty mediacji są kilkukrotnie niższe niż prowadzenia sporu w sądzie — przekonuje dr Ewelina Stobiecka, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie. Przedsiębiorca, który wybiera się do sądu, musi wziąć pod uwagę nie tylko opłatę sądową wynoszącą 5 proc. wartości przedmiotu sporu, lecz także koszty obsługi prawnej procesu i ewentualne dodatkowe koszty procesowe, takie jak opinie biegłych czy koszty tłumaczeń.

— Na koniec zazwyczaj potrzebny jest komornik do egzekucjiwyroku, który też kosztuje — mówi Ewelina Stobiecka.

Przykładowo dla sporu o wartości 3 mln zł koszty postępowania sądowego mogą sięgnąć 225 tys. zł. Składają się na nie głównie 100 tys. zł opłaty sądowej oraz około 120 tys. zł za obsługę prawną. Reszta to opinie biegłych i ewentualna egzekucja komornicza. W przypadku mediacji prywatnej w Międzynarodowym Centrum Mediacji przedsiębiorca zapłaci 16,5 tys. zł, w tym 1,5 tys. zł opłaty rejestracyjnej i 15 tys. zł za 15 godzin mediacji. Ponadto, w przypadku mediacji spory rozstrzygane są zwykle dużo szybciej niż w sądzie. Sprawę można zakończyć w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu tygodni.

— Jest to też proces znacznie odformalizowany, w którym o dynamice mediacji i terminachspotkań mediacyjnych decydują same strony wraz z mediatorem — podkreśla Ewelina Stobiecka.

Natomiast czas prowadzenia spraw gospodarczych w pierwszej instancji w Polsce to nawet kilkanaście miesięcy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to czas stracony, bo zamiast angażować się w swoją podstawową działalność, zajmuje się sprawą. Proces sądowy oznacza zwykle także koniec relacji biznesowej z kontrahentem, z którym firma toczy bój.

— Natomiast mediacja prowadzi często nie tylko do zakończenia sporu, lecz także do poukładania relacji między stronami na przyszłość — twierdzi Ewelina Stobiecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu