KIR: ważne przelewy warto zaplanować przed świętami wielkanocnymi

opublikowano: 16-04-2022, 07:56

Ważne przelewy warto zaplanować przed świętami wielkanocnymi, banki będą bowiem pracować w niestandardowych godzinach, zmieni się sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir - informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Adobe Stock

Jak zauważa KIR w okresie świąt wielkanocnych większość instytucji, w tym także banki, pracują w niestandardowych godzinach. "Warto pamiętać, że w tym czasie zmieni się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. Dlatego płatności warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne" - radzi KIR.

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w złotych, który jest obsługiwany przez KIR. Rozliczenia są realizowane podczas jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze (zaczynających się w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00). Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy.

"W piątek 15 kwietnia system Elixir będzie funkcjonować jak w każdy inny dzień roboczy. Trzeba jednak pamiętać, że przelewy zlecone do KIR przez banki po godz. 16.00 tego dnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek 19 kwietnia" - poinformowano.

KIR podkreśla, że Wielkanoc nie uniemożliwi całkowicie dokonywania przelewów, ponieważ niezależnie od przerwy świątecznej działa system przelewów natychmiastowych Express Elixir. System operuje w trybie 24/7/365, czyli również w weekendy i święta.

KIR to instytucja infrastruktury polskiego sektora bankowego. Głównym obszarem funkcjonowania KIR są elektroniczne usługi z zakresu rozliczeń i płatności, realizowane w ramach systemów Elixir, Euro Elixir i Express Elixir oraz systemu bezpośrednich płatności internetowych Paybynet. KIR dostarcza również narzędzia służące wymianie informacji między organami uprawnionymi. KIR został powołany z inicjatywy Związku Banków Polskich Narodowego Banku Polskiego. Działalność operacyjną firma rozpoczęła w 1992 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane