KIR wdraża znacznik czasu

Marcin Złoch
opublikowano: 12-11-2003, 00:00

Krajowa Izba Rozliczeniowa wdraża usługę znakowania czasem dokumentów elektronicznych, związaną z podpisem elektronicznym, która umożliwia poświadczenie daty powstania lub sygnowania dokumentu. Uruchomienie usługi w ramach oferowanego przez KIR systemu zarządzania certyfikatami kluczy publicznych Szafir planowane jest na styczeń 2004 r. Po zakończeniu wdrożenia izba zamierza wystąpić o wpisanie do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne w zakresie znakowania czasem.

Znakowanie czasem uzupełnia podpis elektroniczny, który samodzielnie nie niesie ze sobą informacji o czasie. Polega na wygenerowaniu, przy użyciu metod kryptograficznych, przez podmiot świadczący usługę, znacznika wiążącego treść danego dokumentu z datą. Tak jak w przypadku innych usług infrastruktury klucza publicznego, usługodawca pozostaje tu tzw. zaufaną trzecią stroną, gwarantującą swym autorytetem poprawność realizowanych działań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / KIR wdraża znacznik czasu