KK "S" nie przyjęła stanowiska w sprawie umów społecznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2005, 20:58

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" która rozpoczęła we wtorek obrady w Gdańsku nie przyjęła stanowiska dotyczącego umów społecznych. Związkowcom nie podobał się jego projekt, w którym nie było jednoznacznego poparcia tych umów. Powołano zespół, który będzie pracował nad nową jego wersją. O przyjęciu projektu Komisja ma zdecydować w środę, podczas drugiego dnia obrad.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" która rozpoczęła we wtorek obrady w Gdańsku nie przyjęła stanowiska dotyczącego umów społecznych. Związkowcom nie podobał się jego projekt, w którym nie było jednoznacznego poparcia tych umów. Powołano zespół, który będzie pracował nad nową jego wersją. O przyjęciu projektu Komisja ma zdecydować w środę, podczas drugiego dnia obrad.

Sprawa umów społecznych zawieranych w firmach stała się głośna w ostatnich tygodniach przy okazji ujawnienia zawarcia tego rodzaju umów w koncernie energetycznym Energa SA. Zagwarantowano tam m.in. dziesięcioletni okres zatrudnienia pracownikom firmy oraz odprawy równe pensjom otrzymywanym przez 10 lat, gdyby wcześniej pracownik został zwolniony nie ze swej winy.

Część członków KK "S" chciała we wtorek całkowitego odrzucenia przedstawionego pod obrady projektu twierdząc, że nie jest to sprawa z której należy się "tłumaczyć", bowiem negocjowanie umów to obowiązek związku. Większość z uczestników obrad uznała jednak, że stanowisko należy przyjąć, ale zdecydowanie popierające umowy społeczne.

Już przed rozpoczęciem debaty szef śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda mówił dziennikarzom, że na pewno nad projektem stanowiska odbędzie się dyskusja i zostanie ono przyjęte, ale w ostrzejszej formie.

"Dziwię się, że z problemu umów wyszedł medialny mętlik. Że jesteśmy karceni za to, że podpisujemy bardzo dobre rzeczy dla pracowników. (...) Takie umowy to jedyna gwarancja zatrudnienia. Żadne ustawy przyjmowane przez Sejm nie zagwarantują pracownikom miejsc pracy tak dobrze, jak umowy społeczne" - przekonywał Duda.

"Jako okręg śląsko-dąbrowski będziemy wychodzić z akcją promocyjną zwracającą się do wszystkich pracowników, aby jednoznacznie organizowali się w związki zawodowe i podpisywali umowy społeczne z pracodawcami" - zapewnił. Zastrzegł, że mówiąc o umowach chce wyłączyć patologie, które wyszły i będą z nich wychodzić, takie jak przykłady dotyczące krociowych wynagrodzeń dla zarządów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane