Klastry dodają skrzydeł

RB
31-08-2007, 00:00

Współpracują, aby zwiększyć konkurencyjność. Wpływają pozytywnie na lokalne przedsiębiorstwa oraz rynek pracy.

Współpracują, aby zwiększyć konkurencyjność. Wpływają pozytywnie na lokalne przedsiębiorstwa oraz rynek pracy.

Małych i średnich przedsiębiorstw nie brakuje. Wiele z nich może pochwalić się innowacyjnymi pomysłami na inwestycje. Jednak często pozostają one tylko na papierze — do ich realizacji brakuje kapitału lub odpowiednich partnerów. Naprzeciw im wychodzą klastry, dzięki którym projekty dostają skrzydeł.

— Działalność klastrów ułatwia przedsiębiorcom współpracę. Mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniami — wyjaśnia Paweł Wojciechowski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Klastry składają się z grupy przedsiębiorstw i współpracujących z nimi lokalnych władz i uczelni, które przygotowują specjalistów w określonej dziedzinie.

— Do naszych zadań należy tworzenie i prezentacja danej marki na rynku krajowym oraz międzynarodowym — mówi Maciej Stachowiak z ICT Pomerania, klaster z Pomorza.

Działalność klastrów wpływa pozytywnie nie tylko na przedsiębiorstwa, ale również na regiony.

— Klastry stymulują tworzenie nowych etatów, więc ich obecność ma duże znaczenie dla regionalnego rynku pracy — mówi Paweł Wojciechowski.

Niestety, część małych i średnich firm na razie podchodzi do nich nieufnie. Na zmianę ich mentalności potrzeba jeszcze trochę czasu.

— Klastry opierają się głównie na dużych firmach, z dużymi budżetami, ale także one potrzebują mniejszych do współpracy — zapewnia Michał Pilecki z Doliny Lotniczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Klastry dodają skrzydeł