Klastry impulsem do rozwoju firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 25-06-2017, 22:00

Strategie Spółkom MSP działającym w pojedynkę trudniej rywalizować o klienta. Patentem na sukces może okazać się działanie w grupie

Współpracującym ze sobą firmom łatwiej kreować rozwiązania dopasowane do potrzeb większej grupy odbiorców i budować przewagę konkurencyjną na rynku. Szczególnie cenna może okazać się kooperacja przedstawicieli biznesu, nauki i administracji, która wpływa na rozwój regionów. Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że w Polsce działa ponad 130 klastrów. Jednak tylko część z nich ma potencjał do tego, aby oddziaływać na gospodarkę, ponieważ większość z nich to młodzi liderzy rynku. Warto podkreślić, że blisko połowa klastrów działa tylko w czterech województwach: mazowieckim (13), dolnośląskim (11), wielkopolskim (12) oraz śląskim (28). Tylko 69 proc. z nich ma spisaną strategię rozwoju, prawie połowa współpracuje z partnerami zagranicznymi, a ok. 30 proc. uczestniczy w międzynarodowych sieciach, stowarzyszeniach lub organizacjach branżowych.

GRANTY CZEKAJĄ: Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU, podkreśla, że mazowieckie klastry mogą ubiegać się m.in. o dotacje na umiędzynarodowienie działalności grup przedsiębiorstw.
Zobacz więcej

GRANTY CZEKAJĄ: Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU, podkreśla, że mazowieckie klastry mogą ubiegać się m.in. o dotacje na umiędzynarodowienie działalności grup przedsiębiorstw. Fot. Marek Wiśniewski

— Jeśli chcemy rozwijać gospodarkę przez klastry, musimy stawiać na sieć powiązań w danym regionie, realizując konkretne cele — zwraca uwagę Thomas Lämmer-Gamp z Europejskiego Sekretariatu ds. Analiz Klastrów. Jego zdaniem, firmy, które specjalizują się w takich obszarach, jak technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK), lotnictwo, chemia czy rolnictwo, powinny ściśle ze sobą współpracować.

Powiązania branżowe

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), podkreśla, że w obecnej perspektywie władze Mazowsza stawiają na budowanie powiązań wewnątrz danej branży, a także między sektorami, w tym szczególnie pomiędzy administracją, biznesem i nauką.

— Takie działania sprzyjają realizacji inwestycji, które wzmacniają konkurencyjność przedsiębiorstw, a także rozwój inteligentnych miast — zaznacza Mariusz Frankowski. Dyrektor MJWPU zwraca też uwagę, że w poprzedniej unijnej siedmiolatce fundusze unijne w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego (RPO WM) były zarezerwowane na inwestycje związane z tworzeniem i rozwojem klastrów oraz warunków do inicjowania takiej współpracy. Unijna kasa popłynęła m.in. do Mazowieckiego Klastra BioTechMed, który zrzesza firmy i instytucje z branży biotechnologiczno-medycznej. Dzięki grantom powstał też Mazowiecki Klaster Chemiczny (MKC), którego koordynatorem jest Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Został on utworzony z inicjatywy Agencji Rozwoju Mazowsza, która postanowiła wykorzystać dużą koncentrację w regionie firm z branży chemicznej oraz petrochemicznej.

— Obecnie mamy już 127 członków. Przestaliśmy być tylko klastrem mazowieckim. Mamy przedstawicieli z województwa dolnośląskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy finansowani głównie przez Płocki Park Przemysłowo- -Technologiczny i stanowimy jego naturalne rozszerzenie — podkreśla Zbigniew Bednarski z MKC. Mariusz Frankowski zauważa, że w obecnej perspektywie granty wspierają konkretne inwestycje firm dotyczące m.in. realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

— Polegają one na opracowaniu innowacyjnych produktów i usług, poszukiwaniu nisz rozwojowych, wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań na rynek oraz umiędzynarodowieniu działalności gospodarczej — tłumaczy dyrektor MJWPU.

Od końca maja mazowieckie powiązania kooperacyjne mogą ubiegać się o dotacje na projekty badawczo-rozwojowe w ramach działania 1.2 RPO WM (działalność B+R przedsiębiorstw). Natomiast we wrześniu ruszy na Mazowszu konkurs dla firm z grantami na tworzenie i rozwój zaplecza B+R (działanie 1.2 RPO WM), a w październiku nabór, który dotyczy wsparcia procesu eksperymentowania oraz poszukiwania nisz rozwojowych (działanie 1.2 RPO WM).

— MJWPU organizuje również konkursy z dotacjami dla klastrów. Wśród nich m.in. nabór dotyczący umiędzynarodowienia grup przedsiębiorstw. Jego wyniki poznamy już podczas wakacji. Chcemy, aby współpraca firm była długofalowa, a ich strategie obejmowały perspektywę przynajmniej trzech lat oraz co najmniej trzy wspólne przedsięwzięcia — zaznacza Mariusz Frankowski.

Wymierne korzyści

Specyfiką takiej formy organizacji jest duże zróżnicowanie oferty. Warto ją segmentować w ramach poszczególnych grup odbiorców. Thomas Lämmer-Gamp zwraca uwagę, że klaster nie może polegać tylko na sobie.

— Powinien współpracować z innymi sieciami w regionie, kraju lub na arenie międzynarodowej, aby czerpać z unikalnej wiedzy i doświadczeń innych — zaznacza Thomas Lämmer-Gamp. O ile szefom firm stosunkowo łatwo podjąć decyzję o współpracy, o tyle dużym wyzwaniem dla nich jest zadbanie o to, aby działalność klastra przynosiła wymierne efekty. Korzyści z tego typu powiązań jest wiele. Firmy mogą czerpać wiedzę i doświadczenie od innych podmiotów, a także — dzięki otwarciu się na nowe rynki — mają większy potencjał do pozyskiwania nowych klientów. Pomóc w tym może również właściwe zarządzanie grupami przedsiębiorstw.

— Profesjonalizm w tym obszarze może być rozumiany na dwa sposoby. Po pierwsze: powinien wynikać z właściwej strategii, zgodnie z którą stworzony klaster odpowiada na potrzeby jego członków, a po drugie — przejawiać się w działaniu — tłumaczy Tomasz Poniński z Fundacji Innowacyjna Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu