Klauzula źle pomyślana

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan apeluje o rozważenie istotnej modyfikacji tzw. klauzuli antyabuzywnej (przeciwdziałającej nadużyciom) w projekcie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji lub o jej całkowite wykreślenie. Ustawa wprowadza instrument, którego celem jest zachęcenie podatnika do określonej czynności. Kryterium podatkowe nie będzie zapewne decydującym o podjęciu inwestycji, ale na pewno jednym z głównych. Dlatego zastosowanie klauzuli obejścia czy nadużycia prawa w związku z przepisami podatkowymi o funkcjach stymulacyjno- -inwestycyjnych jest naruszeniem spójności ustawy i pozostaje w sprzeczności z jej głównym celem. Nie stosuje się takich klauzul przy ulgach prorozwojowych, np. wobec ulgi na działalność badawczo-rozwojową w podatku dochodowym.

Projektowany instrument wsparcia może być stosowany na podstawie indywidualnej decyzji administracyjnej. Podatnik będzie zatem przechodził de facto kontrolę czynności… planowanych już na etapie ubiegania się o otrzymanie decyzji. A przecież nadrzędna powinna być pewność sytuacji prawnej, skoro ustawodawca oczekuje sprawnej realizacji inwestycji. Jeżeli przepis o klauzuli nie ulegnie zmianie, to oceny prawne biznesowych zamierzeń będą zawierały poważne zastrzeżenia co do ryzyka podatkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu