Kleiber: 2007-2013 kluczowe dla budowy nowoczesnej gospodarki w Polsce

27-10-2004, 15:05

Minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber uważa, że lata 2007-2013 będą kluczowe dla budowy nowoczesnej gospodarki w Polsce.

"Polska gospodarka albo stanie się nowoczesną gospodarką opartą na wiedzy, albo też będzie się wlec w ogonie gospodarek Unii Europejskiej" - powiedział w środę Kleiber, który podczas konferencji prasowej w Warszawie zaprezentował projekt Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2007-2013 w dziedzinie budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Projekt zakłada wspieranie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki oraz zwiększenie wydatków na prace badawcze i rozwojowe.

Według Kleibera, już teraz trwają lub kończą się prace nad różnymi aktami legislacyjnymi, które będą przygotowywały start NPR w dziedzinie gospodarki opartej na wiedzy. "Ustawa o finansowaniu nauki czeka na podpis prezydenta, w parlamencie trwają prace nad ustawą o wspieraniu działalności innowacyjnej, szykujemy się do drugiego podejścia do tak zwanej ustawy o informatyzacji administracji" - powiedział Kleiber.

Dodał, że niedługo rozpoczną się prace nad nowelizacją ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych.

Kleiber podkreślił, że ważnym elementem projektu NPR jest wzrost wydatków na badania naukowe oraz transfer ich wyników do przemysłu.

"Polska nie może finansować każdego rodzaju badań. Musimy dokonać selekcji i wybrać takie nisze naukowe, które zagwarantują sukces" - powiedział Kleiber. NPR na lata 2007-2013 przewiduje, że wydatki na badania naukowe i rozwój wzrosną do 3 proc. PKB. Obecnie wynoszą poniżej 1 proc. PKB.

Zdaniem wiceministra gospodarki i pracy Krzysztofa Krystowskiego, Polska będzie coraz ważniejszym miejscem lokowania przez międzynarodowe koncerny centrów badawczo-rozwojowych. "Z rozmów, które prowadzę z inwestorami, wynika, że nasz kraj jest postrzegany jako bardzo dobre miejsce do ulokowania takich podmiotów" - powiedział Krystowski.

Dodał, że niektóre koncerny, jak np. Intel czy Siemens, już dostrzegły takie walory Polski jak potencjał ludnościowy i

możliwość skompletowania kadry badawczej.

mga/ mskr/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kleiber: 2007-2013 kluczowe dla budowy nowoczesnej gospodarki w Polsce