Klein: to może być początek rynku byka na złocie

opublikowano: 28-06-2016, 08:05

Złoto może być na początku dużego rynku byka jeśli Brexit okaże się zapowiedzią większej destabilizacji politycznej i finansowej na świecie, uważa Jake Klein, szef Evolution Mining, który od 20 lat handluje złotem.

Wzrost niepewności skłania inwestorów do powrotu na rynek złota, podkreśla Klein.

- To alternatywna waluta, taka rolę pełni od 2 tys. lat – powiedział prezes drugiego australijskiego producenta złota. - Najciekawsze jest to, czy widzimy pierwsze pęknięcia zapowiadające duże zmiany w systemach politycznym i finansowym? Jeśli tak, wówczas może to oznaczać, że jesteśmy na wczesnym etapie dużego rynku złota – dodał.

Złoto zdrożało o 8,1 proc. w piątek po tym jak Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Był to największy jednodniowy wzrost jego ceny od kryzysu finansowego w 2008 roku. Złoto notowane było we wtorek po 1317 USD. Jego najwyższy kurs zanotowano w 2011 roku, kiedy za uncję trzeba było płacić 1921 USD.

Oprócz złota drożały także akcje jego producentów. Akcje Evolution drożały w piątek nawet o 19 proc., a od początku roku wartość rynkowa spółki wzrosła o 77 proc.

Analitycy bankowi także oczekują wzrostu ceny złota. Morgan Stanley podwyższył jej prognozę o 8 proc. dla 2016 roku, a dla 2017 roku aż o 13 proc. Goldman Sachs podwyższył prognozę docelowych kursów za trzy, sześć i 12 miesięcy o 100 USD argumentując to wzrostem popytu na „bezpieczne” aktywa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Klein: to może być początek rynku byka na złocie