Klepacz: Rosja może zrobić na rynku gazu to, co Saudyjczycy na  rynku ropy

opublikowano: 19-02-2016, 10:53

Rosja ma możliwość zwiększenia podaży gazu kosztem jego ceny naśladując strategię realizowaną na rynku ropy przez Arabię Saudyjską, twierdzi Andriej Klepacz, główny ekonomista państwowego Wnieszekonombanku (VEB).

Arabia Saudyska konkuruje z innymi dostawcami ropy zwiększając jej produkcję i obniżając ceny, zwrócił uwagę Klepacz.

Bloomberg

- My możemy odegrać taką samą rolę na rynku gazu, bo mamy możliwość zwiększenia jego eksportu i wydobycia – powiedział główny ekonomista VEB. 

Z powodu spadku cen ropy Rosja zwiększyła swoją dominację na europejskim rynku gazu, gdzie zaspokaja 31 proc. popytu. Walka o klientów może się nasilić w związku z rosnącą podażą LNG, w tym z USA.

- Rosja będzie musiała walczyć o swój udział w rynku w ten sposób, czy inny – skomentował Andriej Poliszczuk, analityk  w Raiffeisenbank w Moskwie.

Zwrócił uwagę, że Gazprom zwiększa teraz udział w rynku dzięki taniej ropie, ale może stanąć przed koniecznością zmian jeśli chce utrzymać konkurencyjność w momencie kiedy cena ropy ruszy w górę. Poliszczuk nie spodziewa się, aby Gazprom obniżył ceny gazu tak mocno jak obniżyła ceny ropy Arabia Saudyjska. Jego zdaniem, prawdopodobnie zwiększy rolę cen spot klub złagodzi klientom warunki towarzyszące klauzuli „take-or-pay”.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane