Klienci DWS uziemieni przez trefne obligacje

Grzegorz Nawacki
05-03-2009, 06:47

Po raz pierwszy w historii fundusz zawiesił możliwość wycofywania pieniędzy. DWS Polska TFI nie jest w stanie wycenić istotnej części portfela trzech funduszy obligacji. Tropy prowadzą do obligacji irlandzkiej instytucji finansowej.

Płynna Lokata okazało się niepłynna. Przedwczoraj DWS TFI zawiesił możliwość nabywania i odkupywania jednostek w trzech funduszach: Płynna Lokata, Płynna Lokata Plus i Dłużnych Papierów Wartościowych. Oznacza to, że klienci nie mogą kupować jednostek, ale co gorsze przez maksymalnie dwa tygodnie nie mogą też wycofać pieniędzy. To pierwszy taki przypadek w osiemnastoletniej historii polskiego rynku. Powód?

„(…) wystąpiły przesłanki uniemożliwiające dokonanie wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów funduszy” – czytamy w komunikacie DWS TFI.

Oznacza to, że fundusz nie był w stanie wycenić czegoś w co zainwestował.

- Prawdopodobnie chodzi o papiery korporacyjne, które bardzo mocno straciły na wartości. Musi to być istotna część portfela, bo inaczej nie zdecydowaliby się na tak dramatyczny krok – komentuje przedstawiciel konkurencyjnego TFI.

Sprawdziliśmy skład portfela na koniec czerwca 2008 r. (ostatni dostępny). W przypadku wszystkich trzech funduszy są w nim obligacje Irish Life & Permanent, irlandzkiej instytucji finansowej, która ma mocną ekspozycję na rynek nieruchomości. W portfelu Płynnej Lokaty Plus stanowią 4,99 proc., Dłużnych Papierów Wartościowych 3,1 proc., a Płynnej Lokaty 2,89 proc. Obligacje zapadały 27 lutego. I prawdopodobnie to z ich wyceną jest problem. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kurs akcji tej instytucji na giełdzie spadł o ponad 90 proc. Tylko w ostatnim miesiącu o ponad 60 proc. To nie mogło nie odbić się na wycenie obligacji. 

Notowana

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci DWS uziemieni przez trefne obligacje