Klienci muszą zaryzykować

AMB
15-05-2007, 00:00

To, czy po 1 lipca powstanie prawdziwy rynek odbiorcy, zależy od spółek obrotu, które mają przygotować atrakcyjne oferty.

To, czy po 1 lipca powstanie prawdziwy rynek odbiorcy, zależy od spółek obrotu, które mają przygotować atrakcyjne oferty.

„Puls Biznesu”: Czy odbiorcy indywidualni mogą liczyć na to, że od 1 lipca rynek energii będzie w pełni wolny? Prywatni dystrybutorzy mówią o barierach, które utrudnią zmianę dostawcy. Nie ma procedur ani zasad rozliczeń…

Halina Bownik-Trymucha, dyrektor departamentu promowania konkurencji w Urzędzie Regulacji Energetyki: Naszym zdaniem, zapisy, które znalazły się w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnych, zawierają wszystkie niezbędne procedury związane ze zmianą dostawcy. Jeśli firmy odczuwają potrzebę ujednolicenia zasad rozliczeń między dostawcą usługi przesyłowej a sprzedawcą energii, być może należałoby o tym pomyśleć. Nie jest to jednak zadanie regulatora. Ujednolicenie wymagałoby rozstrzygnięć prawnych, np. rozporządzenia. Czy po 1 lipca będziemy mieli do czynienia z prawdziwym rynkiem odbiorcy? To zależy przede wszystkim od tego, czy spółki obrotu przygotują atrakcyjne oferty i czy klienci będą chcieli podjąć ryzyko zmiany dostawcy.

Najpierw muszą się dowiedzieć, że mają taką możliwość. Czy URE planuje kampanię informacyjną?

Oprócz wydawanego przez URE biuletynu przygotowujemy wspólnie z Komisją Europejską kampanię, która ruszy na początku czerwca i potrwa do jesieni. Będziemy informować o uwolnieniu rynku w mediach ogólnopolskich. Prowadzimy też cykl konferencji regionalnych głównie dla samorządów.

Czy od 1 lipca możemy spodziewać się uwolnienia cen energii, czy też nadal będą obowiązywały taryfy?

Taryfy zostały zatwierdzone do 31 grudnia 2007 r. Żeby przestały obowiązywać przed upływem tego terminu, musi zapaść decyzja indywidualna w odpowiedzi na wniosek spółki lub z urzędu — zwalniająca z obowiązku taryfowego wszystkie spółki obrotu. W tym drugim przypadku musiałyby zostać spełnione pewne warunki. Podstawowym jest wydzielenie niezależnych operatorów systemów dystrybucyjnych. Rozwiązany musi być również problem kontraktów długoterminowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci muszą zaryzykować