Klienci TFI mogą odetchnąć, fundusze akcji znów rosną

Anna Borys
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Po silnej wyprzedaży fundusze inwestujące w akcje z warszawskiej giełdy powróciły do czołówki. Od 23 do 29 listopada z otwartych krajowych funduszy najlepszy był Fortis subfundusz Fortis Akcji. Jego klienci zarobili w tym okresie 8,41 proc. To prawie tyle, ile wynosi jego stopa zwrotu z całego roku (10,6 proc.). Na drugim miejscu uplasował się PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek z wynikiem 6,54 proc. Tylko o 0,03 proc. był on lepszy od produktu z tego samego TFI — PKO/CS Parasolowy Subfundusz Akcji Plus. W ostatnim roku ten pierwszy fundusz zarobił 39,31 proc. Drugi zaś działa nieco krócej, wartość jego jednostki inwestycyjnej w ostatnich trzech miesiącach wzrosła o 4,91 proc.

Klienci funduszy akcyjnych

mogą wreszcie odetchnąć, bo wartość ich oszczędności już nie spada. Jak długo potrwają wzrosty? Analitycy ostrzegają, że kryzys w amerykańskim sektorze finansowym, który od sierpnia ciąży wszystkim giełdom świata, jeszcze się nie skończył. Należy się przygotować na kolejne złe wiadomości z rynku ryzykownych kredytów hipotecznych w USA.

Na razie inwestorzy żyją zbliżającym się posiedzeniem amerykańskich władz monetarnych (Fed). Liczą, że za tydzień stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych znów spadną. To powinno pomóc indeksom na Wall Street i na pozostałych giełdach świata. Można więc liczyć, że inwestorzy chętniej będą kupować również na GPW i w górę pójdą także jednostki polskich funduszy akcyjnych.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu