Klienci TFI mogą odetchnąć, fundusze akcji znów rosną

Anna Borys
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Po silnej wyprzedaży fundusze inwestujące w akcje z warszawskiej giełdy powróciły do czołówki. Od 23 do 29 listopada z otwartych krajowych funduszy najlepszy był Fortis subfundusz Fortis Akcji. Jego klienci zarobili w tym okresie 8,41 proc. To prawie tyle, ile wynosi jego stopa zwrotu z całego roku (10,6 proc.). Na drugim miejscu uplasował się PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek z wynikiem 6,54 proc. Tylko o 0,03 proc. był on lepszy od produktu z tego samego TFI — PKO/CS Parasolowy Subfundusz Akcji Plus. W ostatnim roku ten pierwszy fundusz zarobił 39,31 proc. Drugi zaś działa nieco krócej, wartość jego jednostki inwestycyjnej w ostatnich trzech miesiącach wzrosła o 4,91 proc.

Klienci funduszy akcyjnych

mogą wreszcie odetchnąć, bo wartość ich oszczędności już nie spada. Jak długo potrwają wzrosty? Analitycy ostrzegają, że kryzys w amerykańskim sektorze finansowym, który od sierpnia ciąży wszystkim giełdom świata, jeszcze się nie skończył. Należy się przygotować na kolejne złe wiadomości z rynku ryzykownych kredytów hipotecznych w USA.

Na razie inwestorzy żyją zbliżającym się posiedzeniem amerykańskich władz monetarnych (Fed). Liczą, że za tydzień stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych znów spadną. To powinno pomóc indeksom na Wall Street i na pozostałych giełdach świata. Można więc liczyć, że inwestorzy chętniej będą kupować również na GPW i w górę pójdą także jednostki polskich funduszy akcyjnych.

Anna Borys

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane