Klient lojalny czy leniwy

ET
opublikowano: 25-08-2010, 00:00

Bruksela interesuje się, jak Polakom idzie przenoszenie kont z banków. Ale na razie tłumów nie ma.

Bruksela interesuje się, jak Polakom idzie przenoszenie kont z banków. Ale na razie tłumów nie ma.

Ministerstwo Finansów wywiesiło na stronie internetowej ankietę dla osób, które przeniosły rachunek z banku do banku, żeby podzieliły się swoimi doświadczeniami. Od początku tego roku zainteresowani migracją konta mają ułatwione zadanie. Banki zobowiązane są pomagać klientom w załatwieniu wszystkich formalności związanych z przenosinami. Nie uczyniły tego same z siebie. Kierunek zmian wytyczyła Komisja Europejska, skłaniając je, by ułatwiły klientom przenoszenie rachunku.

W styczniu Związek Banków Polskich (ZBP) wydał rekomendację wprowadzającą takie ułatwienia. Udostępnił specjalną platformę internetową Ognivo, obsługiwaną przez Krajową Izbę Rozliczeniową, za pośrednictwem której klient może w wersji elektronicznej przesłać dokumenty potrzebne do zamknięcia rachunku i otwarcia nowego.

Komisja Europejska zainteresowała się ostatnio, jak proces migracji przebiega w Polsce. Stąd ankieta wywieszona na stronie resortu finansów. Na razie efekty działania rekomendacji są więcej niż skromne. Zresztą, zgodnie z przewidywaniami banków, które nie spodziewały się masowej ucieczki klientów. W pierwszym półroczu za pośrednictwem Ogniva rachunek zmieniło tylko 7 tys. osób: 6,8 tys. na stałe zerwało z dotychczasowym bankiem, reszta zostawiła sobie stare konto i otworzyła drugie.

Remigiusz Kaszubski z ZBP nie dziwi się.

— Z badań wynika, że klienci są lojalni wobec banków, gdyż większość z nich dobrze ocenia bank, z którym współpracuje — mówi ekspert ZBP.

A jeśli już chcą zmienić bank, nie korzystają z Ogniva, tylko na własną rękę załatwiają formalności.

— To nie jest masowy proces. Szacujemy, że na zmianę banku obsługującego rachunek decyduje się kilka procent klientów — mówi Wojciech Bolanowski, dyrektor marketingu MultiBanku.

14

mln Tyle rachunków osobistych obsługują wszystkie banki w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy